Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Tıp dünyasının tip 3 diyabet diye tanımladığı beyin diyabeti, ilerleyen aşamalarda Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklara neden oluyor. Ancak beslenmemize katacağımız beş doğal besin sayesinde beyin diyabetini önleyebiliriz.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Uzman Diyetisyen
SELAHATTİN DÖNMEZ


Beyin organların merkezi kontrolünü sağlayan, hormonların salgılanmasını denetleyen, tüm duyusal davranışları ve bilgi bütünleme kabiliyetini yöneten organımızdır. Beynimizin bu hayati görevlerini sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır ve öncelikli olarak kullandığı enerji kaynağı da glikozdur.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Beyinde bulunan nöron denilen sinir hücreleri, tüm bu görevleri yerine getirmeleri için besinlerle alınan karbonhidratların bağırsaklarda sindirimiyle oluşan glikozun yüzde 50'sini direkt beyine iletir. Fakat belirli durumlarda beyine gelen glikozu nöronlar hücrelerin içine sokamazlar, nöronlar böylece tahrip olur ve fonksiyonları da bozulur. Buna beyinde insülin direnci denir.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Beyin böylece aç kalır ve yaşlanma hızı artar, Parkinson, Alzheimer gibi çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur ki, bu kompleks durumu tıp dünyası tip 3 yani beyin diyabeti olarak adlandırır. Ancak 5 mucize doğal besin ile bu nöropsikiatrik hastalıklardan korunabilir ve beyin diyabetini önleyebilirsiniz.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Arı poleni: İnsanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli tüm elementleri taşıyan mükemmel bir besin kaynağı. Birçok besine göre vücutta kullanılabilirliği yüksek protein içeriği bulunur. B grubu vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum mineralleri, sağlıklı yağ asitleri ve fenolik bileşikleri taşıması arı polenini eşsiz bir doğal yiyecek yapmaktadır.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Arı poleni gençleşerek yaş almayı sağlayan ender besinlerden biridir. Karaciğerdeki hasarları önleyebilen, mide ülserini iyileştiren, genel ağrıyı dindiren analjezik etkisi, beyine gerekli mükemmel glikoz kaynağı ve antiinflamatuvar özelliğinden dolayı sağlıklı yaşamda ayrılmaz bir parça olduğu söylenebilir. Arı polenini bal ile karıştırarak yemek en değerlisi. Diğer bir yararı ise alerjik reaksiyonları dindirmesi.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Tam yağlı peynir: Peynir kalsiyum başta olmak üzere fosfor, selenyum, sodyum mineralini, A, B12 ve D vitamininin de iyi kaynağıdır. Ve peynirler antioksidanlardan beta karoten sayesinde beyin dokularında yaşlanmayı önleyici fonksiyonel özelliği mükemmel olan protein kaynaklarıdır. İki dilim peynir günlük kalsiyum ihtiyacımızın yüzde 50'sini karşılayan eşsiz bir yiyecek olduğu gibi içerdiği D vitamini bağırsaklarda kalsiyumun yararlılığını arttırarak iyi kalsiyum açısından kemik dokumuzun da ana yiyeceğidir.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Son araştırmalar peynirin kolonda inflamasyonu engelleyerek hücre hasarını önleyebildiği ve kolonda kanser oluşumunu engellediğini de bildirmektedir. Bu nedenle iki dilim peyniri her gün düzenli olarak yemek tip 3 diyabetten korunmada da oldukça önemlidir.

Tip 3 diyabeti bizden uzak olsun

Hindistan cevizi yağı: Beyin için oldukça faydalı bitkisel yağlardan biridir. Yulaf ezmesine eklenen en az iki en fazla beş yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı yaklaşık üç, dört ay içinde unutkanlığı düzeltebilmekte, görme fonksiyonlarının kazanılmasını sağlamakta, tip 3 diyabette görülen yürümede oluşan anormalliklerin ortadan kalkmasına zemin hazırlamaktadır.

BİZE ULAŞIN