Dünyanın en korkunç filmleri

Dünyanın en korkunç filmleri

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971) Stanley Kubrick'in Anthoy

Burgess'ten uyarladığı 1971 yapımı filmin gösterimi Türkiye dahil pek çok ülkede pek de kolay olmamıştı. Filmin bu kadar tartışılmasının sebebi içinde barındırdığı şiddet unsurlarıydı kuşkusuz. Film, en masum görünen insanın içinde bile şiddet arzusu olduğunu çarpıcı bir biçimde beyazperdeye taşıyordu. İşt Otomatik Portakal'ın izlemesi en zor iki sahnesi. Alex ve arkadaşlarının evlerini işgal ettikleri yaşlı adam ve genç eşine işkence yaptıkları sahneler ile Alex'in gözlerini bile kapatmasına izin vermeden şiddet içeren sahneleri izlemek zorunda bırakıldığı sahne.

Dünyanın en korkunç filmleri

Marathon Man (Vahşi Koşu)

Aslına bakılırsa normal yaşamda da pek çok insan diş doktorlarına keyif alarak gitmez. Ya eğer söz konusu olan dişçi bir Nazi ise ve müdahale etmeden önce de herhangi bir uyuşturucu ilaç kullanmıyorsa. Dehşet veren görüntüler bir yana hem acımasız diş doktoru Christien Szell rolünde Laurence Olivier hem de tarih öğrencisi rolünde Dustin Hoffman'ın performansı da unutulmazdı.

Dünyanın en korkunç filmleri

Requiem For A Dream (Bir Rüya İçin Ağıt)

Darren Aranofsky'nin filminin aslında pek çok sahnesi izlerken insanın içini sızlatıyordu. Ama Jared Leto'nun canlandırdığı Harry karakterinin uyuşturucu enjekte ettikten sonra kolunun aldığı bu durum ve daha sonra başına gelenleri izlemek gerçekten yürek istiyor.

Dünyanın en korkunç filmleri

Syrina Sinema salonuna girip rahat koltuklara kurulup işkence sahneleri izlemek elbette eğlenceli bir şey değil. Ama başrolünü George Clooney'nin üstlendiği Syriana'nın bu tırnak sökme sahnesi bir çok işkence sahnesinden daha kötü

Dünyanın en korkunç filmleri

Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) Quentin Tarantino'nun

filmini izlerken büyük olasılıkla pek çok bölümde gözlerinizi kapatmakla meşguldünüz. Ve yine çok üyük olasılıkla Michael Madsen'in canlandırdığı Mr. Blonde karakterinin polise işkence yaptığı bu sahneye de gözünüzün ucuyla bile bakamadınız.

Dünyanın en korkunç filmleri

SAW
(TESTERE) 

Cary Elwes'in canlandırdığı Dr. Lawrence Gordon karakterinin kendi ayağını testereyle kestiği bu sahneye kaç kişi gözlerini bile kırpmadan bakabilir.

Dünyanın en korkunç filmleri
Dünyanın en korkunç filmleri

Misery (Ölüm Kibabı)

Stephen King'in en sevdiği uyarlaması olan filmde Kathy Bates'in performansı bir izleyenin aklında yıllar boyurnca çıkmadı. Paul Sheldon kolay okunan popüler romanlar yazarıdır. Artık kariyerinde bir dönüm noktasında olduğunu düşünür, seri maceralarını yazdığı karakteri Misery Chastain'in öldürüp diziyi bitirir. Paul taşrada geçirdiği bir araba kazasından yaralı kurtulur. Onu bulup evinde bakmaya başlayan Annie Wilkes, şans eseri Paul'un sadık okurlarından biridir ve kahramanı Misery Chastain'in de sıkı bir hayranıdır. Son kitabı okuyup Misery'nin ölümüyle şoke olan kadın öfkeye kapılır ve Paul'u ayağından feci şekilde yaralayarak onu yatağa hapseder. İrreversible (Dönüş Yok)

BİZE ULAŞIN