15 maddede bizi nasıl soyuyorlar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, üretilen ürünlerin daha kaliteli olması, bununla birlikte de daha uzun ömürlü olarak kullanılabilmeleri umulur. Ne var ki, küreselleşen dünyada işler böyle yürümez.

Gündelik sohbetlerimize sürekli konu olan ve garanti süresi henüz dolmuş olmasına karşın çürüğe çıkan çamaşır makineleri, buzdolapları, televizyonlar; sapasağlam görünüyor olmasına rağmen birdenbire çalışmamaya başlayan ve tamirat, parça değişikliği bedeli yenisinin fiyatından daha fazla olan yazıcılar; sürekli yapılan güncellemelerin ardından iki yılın sonunda artık yeni çıkan hiçbir programı düzgün çalıştıramadığı için ıskartaya ayrılan "akıllı" telefonlar; ilk giyişte kaçan çoraplar; bir yıl bile dayanmayan ayakkabılar "yaşamın acı gerçekleri"dir.

Bir Ampul Kaç Yıl Çalışır?

Bir Ampul Kaç Yıl Çalışır?

Sanırım kimsenin aklına 114 yıl demek gelmez. Ancak ABD'nin Kaliforniya eyaletindeLivermore İtfaiye Müdürlüğüne hediye edilen ampul tam 114 yaşında. 1903, 1937 ve 1976 yıllarında yaşanan elektrik kesintileri dışında hiç sönmediği söyleniyor.

Not: Bu arada 114 yılda sadece 3 kez elektrik kesintisi yaşanmış olması da ayrı bir yazı konusu.

Stil Eskitmesi

Stil Eskitmesi

Ürün tasarımının sürekli olarak yenilenmesi ile uygulanır. Aklınıza hemen araba kasalarını her yıl yenileyen otomotiv üreticileri ve tekstil sektörü gelmedi mi?

Bildirimle Eskitme

Bildirimle Eskitme

Bu yöntem nadiren kullanılmakla beraber firmaların ürünlerine genelde dijital yöntemlerle ekledikleri ve belirli bir kullanım sonunda uyarı vererek ürünün değiştirilmesi gerektiğini söyleyen sistemler ile yapılmaktadır. Her ne kadar ürün kullanım ömrünü tamamlamadıysa da tüketici yaşadığı panik ile satın almaya yönelmektedir.

Tüketerek Eskitme

Tüketerek Eskitme

Tüketerek eskitme: Bu tip eskitme, ürünün çalışması için ekstra bir başka ürüne ihtiyaç duyduğu durumlarda gerçekleşir. Örnek olarak bilgisayar yazıcılarının kartuşları verilebilir.

Ganalı Çocuklar Size Minnettar!

Ganalı Çocuklar Size Minnettar!

Böylece kullanılamaz durumdaki bu ikinci el ürünler atıldıkları yerleri çöp dağlarına çevirerek tam anlamıyla bir doğa tahribatına neden olurlar. Gana'nın birçok bölgesinde nehir yatakları gibi doğal alanlar bu çöpler yüzünden geri dönülemez biçimde yıkıma uğramıştır. O bölgelerde yaşayan insanların geçimlerini sağladıkları balıkçılık benzeri faaliyetler de ortadan kalktığı için insanlar daha da yoksullaşmışlardır. Bu durum sadece Gana özelinde değildir.

15 maddede bizi Kendimize Bir Soru Sormanın Zamanı Gelmedi mi? Çöp Desek Kafanızda Bir Ampul Yanar mı? soyuyorlar

15 maddede bizi Kendimize Bir Soru Sormanın Zamanı Gelmedi mi? "Çöp" Desek Kafanızda Bir Ampul Yanar mı? soyuyorlar

Buraya kadar nasıl tükettiğimizi ve soyulduğumuzu gördük. Şimdi kendinize sormanız gereken soru şu, "birkaç yılda ıskartaya çıkan bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız, türlü elektronik aletlerden oluşan devasa çöp yığınlarımız nereye giderler?"

Cevap verelim. Elbette buharlaşıp yok olmazlar. Gelişmiş ülkelerdeki bu çöpler genellikle dünyanın çeşitli yoksul bölgelerine gönderilirler. Bu ülkeler oraları çöplüğe çevirerek bu dertten kurtuluverirler. Meselâ bilgisayar parçaları ve elektronik devrelerin atıklarının çok büyük kısmı Gana'ya ikinci el ürün diye "ihraç" edilir. Buraya dikkat!

Aslında milletlerarası antlaşmalarda elektronik çöplüklerin taşınması yasaktır. Fakat ikinci el ürün olarak giderse sorun olmaz. Bu da ayrı bir medeni kurnazlıktır.

Siz Kullanıp Attınız Ama Gezegen Aynı Şeyi Yapamıyor!

Siz Kullanıp Attınız Ama Gezegen Aynı Şeyi Yapamıyor!

Gezegenimiz günbegün kirleniyor. Bu kirlilik yüzünden doğal kaynaklar kullanılamaz hale geldiği gibi, milyarlarca insanın hayatı da risk altına giriyor. Açlık, susuzluk, salgın hastalık tehdidi belki bugün sizin kapınızda değil. Ama yılanın 1000 yıl yaşamasına izin verirseniz, o da sizi bir gün mutlaka ziyaret eder.

Tüketim alışkanlıklarımızı ivedilikle değiştirmemiz gerekiyor. Sadece bu kadarı da yetmez. Yukarıda size, büyük şirketler tarafından nasıl soyulduğunuzu ve tüketim alışkanlıklarınızın nasıl manipüle edildiğini göstermeye çalıştık. Bir ampul 110 yılçalışabiliyor. Eğer istenilirse hayatlarımızın değişilmez birer parçası haline gelen tüm diğer ürünler de çalışır. Unutmayın!

Planlı Eskitme Türleri

Planlı Eskitme Türleri

Periyodik olarak ürünlerin daha üst versiyonlarının üretilmesi ve yeni ürünün eskisine olan üstünlüklerinin vurgulanması ile yapılır. Yazılım piyasasında sık görülmektedir.

BİZE ULAŞIN