Sosyal medyadaki 'bulaşmaya' dikkat! Uzmanlar corona virüsü hakkında uyardı!

Corona virüsü salgınından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Son gelişmelere göre Covid-19'dan dolayı 8 bin 810 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 218 bin 743'e yükseldi. Salgın yüzüne evlerde geçirilen zaman uzadı. Doğal olarak sosyal medyada geçirilen zaman da arttı. Uzmanlar corona virüsle ilgili olarak sosyal medyada çıkan haberler konusunda kullanıcıları uyardı. Özellikle olumsuz içeriklerin olumluya göre daha hızlı yayılım ve etkileme gücü olduğunu ifade eden uzmanlar, sosyal medyadaki duygusal bulaşmaya işaret ederek sosyal medya okuryazarlığının önemine ve sosyal medyanın bilinçli kullanımına dikkat çekiyor.

Perşembe 19.03.2020 14:17 Güncelleme: Perşembe 19.03.2020 14:25
Sosyal medyadaki 'bulaşmaya' dikkat! Uzmanlar corona virüsü hakkında uyardı!

SOSYAL AĞLARDAKİ DUYGUSAL ETKİLEŞİM ÇOK GÜÇLÜ

Uzmanlar, sosyal medyadaki duygusal bulaşmaya dikkat çekerek şunları söyledi:

"Yapılan deneysel ve sosyolojik araştırmalarda sosyal medyada duygusal bulaşmadan bahsediliyor. Buna göre kişilerin sosyal ağlarında paylaştıkları gönderilerin arkadaşları ve arkadaşlarının arkadaşlarını etkileme gücü oldukça yüksek. Üç dereceye kadar etki yükselirken dördüncü seviyede etkileme gücü azalıyor. Tıpkı virüs gibi duygular da enformasyonel olarak sosyal ağlarda yayılıp insanları derinden etkiliyor. Olumsuz duyguları içeren sayısız paylaşımın küresel çevrimiçi ağlardaki yayılım gücü düşünüldüğünde duygusal felaketler kaçınılmaz oluyor."

Sosyal medyadaki 'bulaşmaya' dikkat! Uzmanlar corona virüsü hakkında uyardı!

SOSYAL MEDYA OKURYAZARLIĞI ÖNEMLİ

Koronavirüs hakkında panik, korku, hatta nefret söylemlerini içeren enformasyonların hızla sosyal medyada yayıldığını belirten uzmanlar, "Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin yayılımını azaltmanın ilk aşaması farkındalık yaratmakla sağlanabilir. Biliniyor ki eğitimin ilk aşaması dikkattir. Dikkat sağlanmadıkça ne anlatırsanız anlatın karşınızdaki onu almayacaktır. Tam da bu noktada sosyal medya okuryazarlığının önemi gündeme geliyor" dedi.