Hristiyanlık adını buradan aldı

Hristiyanların Türkiye’de hac ibadeti için en çok ziyaret ettiği kilise, Meryem Ana kilisesi olsa da Hatay’da bulunan Saint Pierre Kilisesi de Katolik ve Ortadoks Hristiyanlar tarafından hac ibadeti için kullanılmaktadır.

Haber ve Fotoğraflar: Murat Arifoğlu / www.sabah.com.tr

Meryem Ana Kilisesi 1967 yılında, Saint Pierre Kilisesi ise 1963 yılında hac ibadeti için ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Saint Pierre Kilisesi Hatay’da Habib-ün Neccar Dağının eteklerinde yer almaktadır. Kilisenin yarısı dağ etekleri oyularak yapılmış.
Saint Pierre kilisesinde Hz. İsa’nın dinini taşıyanlara Hristiyan adı verilmiştir, bu özelliğinin yanı sıra Hristiyanlık dininin ilk Katolik kilisesi ve dünyadaki tek mağara kilisesidir.
En önemlisi buranın, Hristiyanlık alemi için, Kudüs ve Roma gibi kutsal bir yer olması nedeniyle Vatikan tarafından 1963 yılında bir hac yeri olarak kabul edilen ve havarilerden Petrus’un Antakya’ya geldiğinde vaaz verdiği yer olarak Hristiyanlığın ilk mabetlerinden biri sayılmasıdır.
Hac yeri olarak ilan edilmesinden sonra her yıl 29 Haziran tarihinde Hristiyanlar tarafından hac ibadeti için ziyaret edilmeye başlanmıştır. Bu tarihte Antakya dünyanın birçok yerinden hacı olmak için gelen Hristiyanları ağırlamaktadır.
Mağaranın ön tarafına 12 – 13. yy’larda haçlılar tarafından yapılan inşaat ile kapalı bir ibadethane olması sağlanmıştır.
Dünyanın ilk kilisesinin içerisini gezdiğimizde ise Saint Pierre’nin heykeli gözümüze çarpıyor ve M.S 4 – 5. Yy’larda yapılmış mermerlerin tahrip olduğunu görüyoruz.
BİZE ULAŞIN