Mardin’de bu 6 yeri mutlaka gezmelisiniz!

Medeniyetler beşiği adıyla anılan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en gözde şehirlerinden Mardin farklı kültürlere ev sahipliği yapılıyor. Geçmişte Mezopotamya'nın efesi olarak bilinen Dara Harabelerine de ev sahipliği yapmış Mardin'in cami, manastır ve müzelerini dolaşırken geçmişe yolculuk yapacaksınız. İçerisinde barındırdığı farklı kültürel özellikler, zengin yemek kültürü ve samimi insanlarıyla Mardin gezilmeye değer bir şehir.

Pazartesi 17.02.2020 11:00 Güncelleme: Pazartesi 17.02.2020 11:37
Mardin’de bu 6 yeri mutlaka gezmelisiniz!

Hoşgörü şehri Mardin'de Mardin Ulu Cami, Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Darülzaferan Manastırı, Mardin Müzesi, Eski Mardin ve Dara Antik Kenti mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Mardin’de bu 6 yeri mutlaka gezmelisiniz!

MARDİN ULU CAMİ

12'nci yüzyıl Artuklu Dönemi mimarisinin temel özelliklerini yansıtan, dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin'in sembolü olan Mardin Ulu Cami Mardin'in sembolü olarak biliniyor. Mardin camilerinin en eskisi olan bu eser bugün mevcut olan tek minaresinin kare kaidesindeki yazıtta, yapım tarihi 1176 olarak geçmektedir. Fakat bugünkü minare 1888/1889 yıllarında yeni ve elektik bir üslupla yapılmıştır. Mardin'in tam göbeğinde inşa edilmiş olan Ulu Cami'den Mardin'i kış bakışı seyretme fırsatı bulabilir, yakında bulunan kafelerde çay eşliğinde bu manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.