Türkiyenin en güzel kanyonları

Türkiyenin en güzel kanyonları

Türkiye'nin bir kanyon cenneti olduğunu biliyor muydunuz

Yeryüzünün en güzel doğa harikalarından biri olan kanyonlar, yıllardır dünyadan pek çok doğa severin, fotoğrafçının ve doğa sporlarından hoşlananların büyük ilgi gösterdiği bir cazibe merkezi konumunda..

Kanyon kısaca, nehirlerin zamanla dünya yüzeyindeki kalkerli alanları oymasıyla oluşan derin vadiler ve dar boğazlar olarak tanımlanabilir.

Valla Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırları içinde bulunan kanyon, Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlar ve Cide'ye doğru yaklaşık 12 km kadar uzanır. Yan duvarlarının 800-1200 metreye ulaştığı kanyonun kayalıkları yırtıcı kuş türlerine ev sahipliği yapar.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Küre Dağları içinde bulunan Valla Kanyonu mükemmel bir güzelliğe sahiptir; ancak bir o kadar da tehlikelidir. Teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün olmayan vadi, 1994 yılında 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide'den çıkmaları ve kanyonu "Vahşi Cennet" olarak tanımlamaları ile adını duyurmuştur.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Göynük Kanyonu


Antalya'nın Kemer ilçesinin bir beldesi olan Göynük'te bulunan kanyon, profesyonel olarak turizme 2009 yılında açıldığından yeteri kadar bilinmemektedir. Eşsiz bir güzelliğine sahip olan bu doğal oluşum, dünyanın en iyi yürüyüş parkurları arasında gösterilen "Likya Yolu"nun bir kısmını da içinde barındırıyor.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Yazın su sıcaklığının 12 derece olduğu kanyon, doğaseverlere macera dolu ve oldukça eğlenceli bir parkur sunuyor.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Köprülü Kanyon

Isparta'nın Sütçüler ilçesinden başlayıp Antalya'da denize kadar uzanan vadi, Türkiye'nin en önemli rafting ve trekking merkezlerinden biri konumundadır. Kanyonun ilk etabı Antalya'ya doğru 25 km boyunca dar vadilerden oluşur; daha sonra nehir tamamen açık alandan akarak tekrar dar ve dik kayalıklardan oluşan bir boğaza girer.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Suyun yükseldiği zamanlarda kanyonda yürüyerek geçiş yapmak zordur; yaz ayları trekking için daha uygundur.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Saklıkent Kanyonu

Fethiye'nin en çok turist çeken merekzlerinden biri olan Saklıkent, Muğla ve Antalya arasında adeta bir doğal sınır gibidir. Antik dönemde sığınak olarak kullanıldığı bilinen vadi, çökme sonucu oluşmuştur.

Türkiyenin en güzel kanyonları

Etkilyeyici bir görünüme sahip olan bu saklı cennet, yaklaşık 18 km uzunluğunda olup, turistik açıdan tamamının görülmesi mümkün değildir. Duvar yükseklikleri 400-500 metreyi bulur. Kanatlı at Pegasus efsanesinin buradan doğduğu rivayet edilir.

BİZE ULAŞIN