10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

Türkiye'nin Afrin operasyonu Suriye'de 7 yıldır devam eden iç savaş sürecinde bir dönüm noktası olma özelliği de taşıyor. Suriye yıllardır terör örgütleri üzerinden dizayn edilmeye çalışılırken, Türkiye'nin bu hamlesi hem ülkemizin sınır güvenliği hem de Suriye krizinin çözümü adına da belirleyici bir unsur olarak göze çarpıyor.

KRİTİK SÜREÇTE KİM NEREDE DURUYOR?

Peki bu kritik dönemeçte Türkiye'nin operasyonları ve özellikle de Afrin konusunda kim nerede duruyor, ABD başta olmak üzere diğer aktörlerin aldığı pozisyonlar ve terör örgütlerinin konumlanması nedir, Taha Dağlı sabah.com.tr için yanıtladı.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

ABD'NİN AFRİN KONUSUNDAKİ TAVRI NEDİR?

PKK-PYD terör örgütü ABD'nin Suriye politikasının çok önemli bir parçası. Afrin ise PKK-PYD'ye biçilen rol için ABD adına stratejik bir yer. ABD'nin Afrin konusunda her ne kadar bizim alanımız değil diye açıklaması olsa da Türkiye'nin bu operasyonuna karşı durdular. Son gelinen noktada ise Türkiye'nin kararlılığı ve gücü ABD'ye Afrin konusunda geri adım attırdı. Operasyona PKK'nın umduğu tepki ABD tarafından verilmedi.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

ABD AFRİN KONUSUNDA PYD TERÖRİSTLERİ İÇİN NELER YAPTI?

Afrin meselesi dünden bugüne alınmış bir karar değil. 8 Ekim'de başlayan İdlib operasyonundan itibaren masada olan bir konu. ABD ise bu süreci bekliyordu ve PYD terör örgütüne bu son aylarda silah desteği yaptı. Açıklamaları ve PYD'ye verdiği destek, Türkiye'nin Afrin operasyonundan vazgeçmesi adına atılan adımlardı.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

PYD TERÖRİSTLERİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Suriye halkı ya da Kürt halkı, PKK-PYD terör örgütünü benimsemedi. PKK da kendi çizgisinde olmayan tüm bu sivil kesimleri yıllardır katledip, sürgün ediyor. Terör örgütünün bünyesinde ise önemli ölçüde yabancı militan var. İngilizler, Amerikalılar, Avusturyalı, Alman, Brezilyalı ya da Kanadalı olmak üzere bir çok ülkeden yüzlerce batılı terörist, PKK-PYD çatısında. Bu kadar farklı ülkeden yüzlerce militanın PYD saflarında olması da ABD ve Avrupa ülkelerinin terör örgütüne verdiği desteği gösteriyor.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

AVRUPA'DA AFRİN İÇİN NELER YAPILIYOR?

Türkiye'nin Afrin operasyonu gündeme geldiğinden itibaren özellikle geçtiğimiz hafta her gün farklı bir şehirde PKK teröristleri, Türkiye Afrin'e girmesin, operasyon başlamasın, AB bu operasyonu durdursun diye terör propagandası yaptılar. İngiltere'nin başkenti Londra, Belçika'nın başkenti Brüksel, Hollanda'nın Lahey kenti, Yunanistan'ın başkenti Atina o şehirlerden sadece bir kaçıydı.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

FETÖ AFRİN OPERASYONUNU NASIL GÖRÜYOR?

Afrin konusu aslında PKK ile FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz gibi aynı çatıda buluştukları bir diğer ortak payda oldu. Afrin'e girildiği takdirde PKK terör örgütüne darbe vurulacağı biliniyor, FETÖ bunu kesinlikle istemiyor, tüm FETÖ teröristleri ve FETÖ organları, bir süredir operasyon olmasın diye algı operasyonu yürütüyor.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

RUSYA AFRİN OPERASYONU İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Rusya'nın Afrin'de yaklaşık 90 kadar askeri vardı. Operasyon günü Rusya askerlerini çekti. Rusya, ABD gibi kendisini direk hedef alabilecek bir gücün, Suriye gibi kendi toprağı olarak gördükleri bir yerde, PKK-PYD terör örgütünü tek başına yönetmesine karşı hep teyakkuzda oldu. Ama Türkiye ile ilişkileri açısından Ruslar, PYD konusunda ABD'nin attığı kadar büyük ölçüde adımlar da atamadı. Uçak krizi döneminde bir takım silahlar ve PYD'ye Moskova'da ofis verildi fakat kriz sonrası Rusya-PYD ilişkisi çok fazla geliştirilmedi.

10 soruda Afrin'de kim, nerede duruyor?

ABD'NİN YANI SIRA AB ÜLKELERİ VE BM AFRİN OPERASYONU İÇİN DİYOR?

BM ve AB ya da AB üyesi ülkeler, ABD gibi Türkiye'nin Afrin operasyonuna kesin ölçüde karşı çıkan bir duruş sergilemedi. Endişe duyduklarına dair açıklamalar yapıldı. Burada şunu görüyoruz, Türkiye'nin Afrin hamlesi özellikle Avrupa'da bir tedirginlik uyandırdı. Ama kesin olarak da bunun karşısında durduklarını beyan etmiş değiller.

BİZE ULAŞIN