24 terörist böyle yakalandı

24 terörist böyle yakalandı

Tunceli Ovacık kırsalında Maoist Komünist Parti (MKP) üyesi 24 teröristin sağ yakalandığı operasyonun detayları ortaya çıktı.

24 terörist böyle yakalandı

25 SAATLİK SABRIN SONUNDA 24 MKP’Lİ TERÖRİST SAĞ YAKALANDI Tunceli İl Jandarma Komutanlığı, Ovacık kırsalında yasadışı MKP’ye mensup teröristlerden oluşan grupların kış üslenmesi ve koordinasyon toplantısı yapacakları istihbaratı üzerine operasyon başlattı. 15-16 Kasım’da Ovacık Koyungölü Mevkii’nde bir mağarada sıkıştırılan 24 kişilik grup çembere alındı. “Teslim ol” çağrılarına içeridekiler ateşle karşılık verdi. Bu ateş sonucu bir güvenlik görevlisi elinden yara aldı. Ancak teröristlerin sağ olarak ele geçirilmesi için profesyonel eğitim alan güvenlik görevlileri ikna çalışması başlattı. Bunun için gece eksilere düşen soğukta arazide 25 saat sabırla beklendi. İkna çabaları ve sağ yakalama azmi 25 saat sonra sonuç verdi.24 terörist böyle yakalandı

Örgütün lideri de teslim oldu Mağaradan ilk önce biri kadın 3 kişi çıktı. Bu gruba şefkatli yaklaşılması onların karınlarının doyurulması üzerine ikna olan teröristlerden biri eline megafonu alarak içerideki arkadaşlarına teslim ol çağrısı yaptı.

24 terörist böyle yakalandı

Teröristin megafonda, “Arkadaşlar siz de çıkın, teslim olun, askerler bize çok iyi davranıyor, burası emniyetli lütfen siz de dışarı çıkın” çağrısı yaptığı öğrenildi. Teröristin anonsundan sonra ilk önce biri kadın 6 kişi dışarı çıktı. Ardından 4 kişilik grup, 3 ve 8 kişilik gruplar teslim oldu. Teslim olanların kendilerine gösterilen yaklaşım üzerine “Biz bu kadar da beklemiyorduk, bize böyle anlatılmamıştı” dedikleri öğrenildi. Sağ yakalanan grubun içinde Eren kod adlı Kenan Artul’un da olduğu ifade edildi. Kenan Artul’un ismi, Ovacık’ın Kürüklü Köyü’nde 12 Ekim’de bir taksi şoförünün öldürülmesi olayında da geçmişti. Artul, yol kesme olayları, 27 Temmuz’da Tunceli Çiçekli karakoluna taciz ateşi, 25 Temmuz’da HES santraline baskın, 29 Temmuz’da ovacık Mercan Karakolu’na taciz ateşi açmakla suçlanıyor.

24 terörist böyle yakalandı

Teröristlerin teslim olmasının ardından bir teröristin dizinde küçük bir sıyrık olduğunun görülmesi ve asker tarafından tedavi edilmesi dikkat çekti. Teröristlere sıcak çay ve bisküvi ikramının yanı sıra yaralarının sarılması da Mehmetçiğin insanlık dersi verdiğinin göstergesi oldu.


24 terörist böyle yakalandı

Bu şefkati gören teröristlerin ise “Bize asker böyle anlatılmamıştı” demesi örgütteki asker algısının ne derece yanlış olduğunu ortaya koydu.


24 terörist böyle yakalandı
BİZE ULAŞIN