Coronavirüsle mücadelede 60 gün! Türkiye nasıl önlemler aldı?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran coronavirüse karşı Türkiye 22 Ocak'tan itibaren önlemlerini almaya başladı. Sınırlara termal kamera koyarak başlayan coronavirüsle mücadele belirli ülkelere uçuş yasağı koymak ve okulların kapatılması ile devam etti. Türkiye'nin aldığı en son önlem ise 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı. İşte coronavirüs salgını ile mücadelede 60 gün...

Pazartesi 23.03.2020 15:23 Güncelleme: Pazartesi 23.03.2020 15:32
Coronavirüsle mücadelede 60 gün! Türkiye nasıl önlemler aldı?

Türkiye, Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgınına karşı hazırlık için ilk andan itibaren adımlarını atmaya başladı. Türkiye, salgının sınır ötesinde tutulması için tüm kurumlarıyla yoğun gayret gösterirken halkın gündelik yaşamını etkilemeden aşama aşama önemli tedbir ve kararları da uygulamaya soktu. Türkiye, mücadeleye tam da 2 ay önce havalimanlarına termal kamera koyarak başladı. İşte Türkiye'nin 2 ayda gün gün attığı adımlar:

Coronavirüsle mücadelede 60 gün! Türkiye nasıl önlemler aldı?

TERMAL KAMERALAR

22 OCAK: İlk olarak Türkiye, koronavirüs ile mücadelede herhangi bir ilaç problemi olmadığını açıkladı. Yurt dışından gelen yolcular için termal kameralar havaalanlarında devreye sokuldu.

24 OCAK: Liman ve havalimanlarında 24 saat sağlık personeli bulundurulmaya başlandı. Çin'den gelen tüm uçuşlar için termal kamera taraması yapıldı.