"Ergenekon" davasında yeni salon

Ergenekon davasında yeni salon
Ergenekon davası için Silivri Cezaevi'nde inşa edilen yeni salon, basın mensuplarına tanıtıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın tanıttığı salonun toplam kapasitesi 740 kişi. İlk celsesinde yer darlığı nedeniyle tartışmalara neden olan Ergenekon davası için başlatılan yeni salon inşaatı tamamlandı.
Ergenekon davasında yeni salon
5 ay süren inşaat çalışmaları sonrasında tamamlanan duruşma salonu, genişliğiyle dikkat çekti. Bir spor salonu olarak inşa edilen ve sonrasında Ergenekon davasına tahsis edilen salonun toplam kişi kapasitesi 740. 180 sanık kapasitesi bulunan salonun hemen sol tarafında basın mensuplarına yer ayrıldığı gözlendi.
Ergenekon davasında yeni salon
Büyüklüğüyle dikkat çeken salona yerleştirilmiş olan barkovizyonlar sayesinde tüm gelişmeler yakından takip edilebilecek. Salonun havalandırma sistemi ve bir çok noktaya yerleştirilen kameralar dikkat çekerken, avukatların oturacağı yerlerde bilgisayarlar bulunuyor.
Ergenekon davasında yeni salon
Duvarlarında ses yalıtımı bulunan salonla ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, duruşmanın ilk görüldüğü salonun yeterli gelmemesinden dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını hatırlattı. Çolakkadı, "Salon büyütüldü, eklemeler yapıldı.
Ergenekon davasında yeni salon
Duruşmalar devam ediyordu fakat daha düzenli bir salona ihtiyaç hasıl oldu. Bugün tanıttığımız bu salon, kısa sürede inşa edildi. Salon, yaklaşık bin metrekare büyüklüğünde, sadece salon kısmı. Eklentilerinde hakim odaları, savcı odaları,sanıkların bekleme odaları, kafe ve restoranlar gibi bölümleri var. 126 tutuklu, 54 tutuksuz olmak üzere 180 sanık kapasitesine sahip. Rahat bir oturma alanı var.
Ergenekon davasında yeni salon
Basın mensupları ve izleyiciler için 350 kişilik yer ayrıldı" dedi. Basın mensuplarının davaya ilişkin sorularını yanıtsız bırakan Çolakkadı, salonun başka büyük davalar için de kullanılabileceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN