Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

Afife Jale'den Sabiha Gökçen'e, Sabiha Zekeriya Sertel'den Müfide İlhan'a... İlk kadın pilot, gazeteci, belediye başkanı, hakim, tiyatro oyuncusu... 8 Mart vesilesiyle tarihimizin öncü kadınlarını hatırladık....

  • Perşembe 08.03.2018
Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın yönetmen: Cahide Sonku

Cahide Serap ya da bilinen adıyla Cahide Sonku, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın tiyatro oyuncusu: Afife Jale (1919)

1919'da Hüseyin Suat'ın ''Yalamar'' adlı oyununda, Emel rölü ile ilk defa sahneye çıkmıştır. O dönemki Dahiliye Nezaret (şimdinin İçişleri Bakanlığı) yayınladığı bir bildiriyle Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasını yasaklamış,1923'te Atatürk'ün emriyle yasak kalkmıştır.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın pilot: Bedriye Tahir Gökmen (1933)

1932 yılında Vecihi Uçuş Okulu'nda eğitimine başlamış, bir yandan da memurluk görevini sürdürmüştür.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın radyo spikeri: Emel Gazimihal

1937 yılında Ankara Radyosu'nda spikerliğe başlamıştır. İlk kadın sunuculardandır .Savaş yıllarında farklı cephelerdeki son gelişmeleri aktarmıştır.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın emniyet müdürü: Feriha Sanerk (1953)

1941'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ne ilk kız öğrenci olarak girdi.Kaymakamlık kursunu bitirmesine karşın cinsiyet nedeniyle bu isteği geri çevrilinceEmniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.Komiser muavini olarak göreve başladı.1953'te Emniyet Müdürü rütbesine yükselmesine karşın kadın olduğundan ataması gerçekleştirilmedi.olayı yargıya taşıdı ve kazanarak aynı yıl göreve atandı.1974 yılında emekli oldu

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın büyükelçi: Filiz Dinçmen (1982)

1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuş, 1968-1970 yılları arasında Türkiye Tahran Konsolosluğu'nda görev almıştır. 1982 yılında Hollanda Lahet Büyükelçisi görevine getirilerek ''Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisi'' ünvanını almış ve 1984 yılında Strasbpurg'da Avrupa konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi görevine getirilmiştir.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın arkeolog: Jale İnan (1943)

Perge ve Side antik kentlerinin gün yüzüne çıkartılmasına emek vermiş, çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır.Tarihi eser kaçakçılığına karşı da çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirmiştir. Türkiye'nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan'ın kızı, o zamanın önde gelen bilim insanlarından Mustafa İnan'ın eşidir.

Tarihe adını yazdırmış Türk kadınları

İlk kadın vali: Lale Aytaman (1991)

İstanbul Avusturya Kız Meslek Lisesi'nden mezun olunca 1962 Phoenix,Arizona'da AFS öğrenci değişimi poğramına katılmıştır.İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuş,Hamburg'da Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmıştır.1991-1995 yıllarında Muğla Valiliği görevine getirilmiştir

BİZE ULAŞIN