12 soruda dumansız ikram

12 soruda dumansız ikram
''-Sigara yasağı ikram sektöründe iş kaybına neden olur mu? Tarafsız bilimsel araştırmalar sigara yasağının lokanta, bar ve kahvehanelerde işlerin azaltmadığını, bir çok yerde yeni işletmelerin açıldığını ve istihdamın arttığını ortaya koymuştur.
12 soruda dumansız ikram
-Toplum sigara yasağını benimser mi? Yasaya en fazla destek verenler, kendi içmediği halde sigara dumanından etkilenenler ve bunun sağlığa zararlı olduğunu en iyi bilenlerdir. Türkiye'de halkın yüzde 87'si kapalı ortamlarda sigara yasaklarını onaylamaktadır.
12 soruda dumansız ikram
-İkram sektöründe sigara yasağının uygulanabildiği ülke var mıdır? Yasa, dünyanın pek çok ülkesinde başarıyla uygulanabilmiştir. İngiltere, İrlanda, Fransa, İran, İtalya, Norveç, İsveç, Uruguay ve Yeni Zelanda bu konuda öncü ülkeler olmuştur.
12 soruda dumansız ikram
-Havalandırma sistemlerinin kurulması lokantadaki sigara dumanını yok eder mi? Tarafsız bilimsel araştırmalar hiçbir havalandırma sisteminin sigara dumanının içindeki kanser yapıcı tanecikleri temizlemediğini göstermiştir. Türkiye'nin imzaladığı ''Uluslararası Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi''ne göre tütün dumanından korunmak için yüzde 100 sigarasız alan sağlanması gereklidir. Sigara dumanının güvenli bir dozu yoktur. Tütün dumanı etkilerini azaltan tedbirler bilimsel olarak geçersizdir, denenmemelidir. Havalandırma, filtre etmek, sigara içilen ve içilmeyen bölüm ayrımı yararsız yöntemlerdir.
12 soruda dumansız ikram
-Kapalı alanlarda sigarasız bölüm ayrılması sigara içmeyenleri koruyabilir mi? Tarafsız bilimsel araştırmalar sigara içmeyeni koruyabilmenin tek yönteminin tamamen sigarasız ortamlar yaratmak olduğunu ortaya koymuştur. Sigara içen ile içmeyenin aynı alanda olabileceği kavramı, gelir kaybına uğrayacağından korkan sigara endüstrisinin ileri sürdüğü bir savdır.
12 soruda dumansız ikram
-Sigara mücadelesinde gönüllü önlemler yasaların yerine kullanılabilir mi? Özdenetim ve gönüllü uygulamalar sigara dumanından pasif etkilenime karşı sürekli olarak başarısız olmuştur.
12 soruda dumansız ikram
-Lokantalarda sigara yasağı sigara içenlerin hakkını zedeler mi? Sigarasız ortam yasaları, sigara içmeyi yasaklamaz. Sadece sigara içmeyenlerin de bulunduğu alanlarda sigara içilmesini engeller. Başkasını kanser yapıcı dumana maruz bırakmak 'özgürlük' olarak tanımlanamaz.
12 soruda dumansız ikram
-Yasa sadece sigara içimini mi yasaklar? Yasa, dumanı olan her türlü tütün mamulünün içimini yasaklamaktadır.
BİZE ULAŞIN