Bilecik'te şerbetçi otu hasadı başladı

Şerbetçi otu Türkiye 'de endüstriyel alanda kullanılmasının yanı sıra alternatif tıp yöntemi olarak da kullanılıyor. Sağlık açısından çeşitli faydalara sahip olan şerbetçi otu nedir sorusu son günlerde çok fazla sorulmaya başlandı. Türkiye'de sadece Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde üretilen, genellikle ilaç endüstrisinde ve unlu mamullerin yapımında kullanılan bitkinin verimi düştü, kilogram başına alım fiyatı geçen seneye göre yüzde 30-35 arttı. Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, "500 dekar kooperatifimiz üyeleri, 2 bin dekar da özel sektörde olmak üzere 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapılıyor" dedi.

Cuma 16.08.2019 17:12 Güncelleme: Cuma 16.08.2019 17:33
Bilecik'te şerbetçi otu hasadı başladı

Şerbetçi otu nedir ve şerbetçi otunun faydaları nelerdir soruları son günlerde çokça merak ediliyor. Kedigiller familyasından olan ve otçul yapıda bir bitki niteliği taşıyan şerbetçi otunun sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu biliniyor. Ülkemizde yalnızca Bilecik'te yetiştirilen ve genellikle endüstiriyel alanlarda kullanılan şerbetçi otunun daha çok çiçekleri kullanılıyor. Şerbetçi otunun çiçeklerini elde etmek için de geniş çapta ekimi yapılıyor. Bilecik çevresinde genellikle dişi şerbetçi otu bulunuyor. Bu otların çiçekleri ağustos ayında toplanır ve gölge yerlerde kurutulur.

Bilecik'te şerbetçi otu hasadı başladı

Türkiye'de sadece Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde üretilen endüstriyel bitki şerbetçi otunun hasadına başlandı. İlçede 47 yıldır yetiştirilen ve genellikle ilaç endüstrisinde ve unlu mamullerin yapımında kullanılan ürün, hasat dönemi olan ağustos ayı boyunca tarlalardan yaş olarak alınıyor.