Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans

  • Pazartesi 01.06.2009
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
Turkuvaz Dergi Grubu bünyesinde çıkan Sinema dergisi, Haziran sayısında sinema tarihinin en iyi 75 erkek oyuncu performansını seçti.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
1. Malcolm McDowell
Film: Otomatik Portakal/A Clockwork Orange (1971)
Karakter: Alex
Ödül: Altın Küre (adaylık).
Malcolm McDowell, Stanley Kubrick ile çalışma şansını elde etmiş oyunculardan birisi. Aynı zamanda mükemmelliyetçi ustanın “işkence”lerinden nasibini alanlardan da...“Otomatik Portakal”da canlandırdığı karakterin göz kapaklarına takılan klipsler yoluyla zorla film izlettirildiği sahnelerde kör olmanın ucundan dönen, ayrıca başka bir sahnede dayak yerken kaburga kemikleri çatlayan ve bir diğerinde boğulmaktan son anda kurtulan McDowell’a sadece bu sebeplerden dolayı saygı duymuyoruz. Oyuncu seçimi konusunda her zaman son derece başarılı tercihleri olan Kubrick, elbette ki McDowell’ın kendine has fiziğinin filme müthiş uyum sağlayacağının bilincindeydi. Hatta bir iddiaya göre, eğer oyuncu rolü kabul etmese bu filmi asla çekmeyeceğini dahi söylemişti. Açıkçası McDowell, Alex karakterinin manik enerjisini yorumlarken başta gözleri olmak üzere bedenini okadar kusursuzca kullanıyor ki, bahsettiğimiz kendine has fiziği “Otomatik Portakal”ın unutulmaz görselliğinin bir parçası olup çıkıyor. Bu bağlamda söz konusu performans bir oyuncunun bedenini tuval misali yönetmene teslim edişinin müthiş bir örneği. Fakat McDowell’ın bir kukla olduğunu iddia ediyor da değiliz. Bahsettiğimiz son derece kontrollü, zekice ve işlevsel bir teslimiyet. Zira en nihayetinde “Otomatik Portakal” sinema tarihine geçen sayısız özelliği ve bir diğer Kubrick başyapıtı olmanın ötesinde, bir Malcolm McDowell filmi olarak da hatırlanıyor. Sanıyoruz egosuyla filmi ezmeden (bir Kubrick filminde mümkün mü?), hatta yer yer bilinçli şekilde kendisini geri çekmesine rağmen ortaya çıkan işe damgasını vuran böylesi bir oyuncu performansı daha bulmak çok zor.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
2. Robert De Niro
Film: Taksi Şöförü/Taxi Driver (1976)
Karakter: Travis Bickle
Ödül: Oscar (adaylık), BAFTA (adaylık), Altın Küre (adaylık).
Sinema tarihinin en unutulmaz antikahramanlarından birisi olan Travis Bickle, başka bir oyuncu tarafından canlandırılsa kuşkusuz aynı etkiyi yaratmazdı. De Niro bu role hazırlanmak için bir ay boyunca günde 12 saat taksi şöförlüğü yaptığı gibi, uzun süre ruh hastalıklarını araştırmıştı. En nihayetinde, muhtemelen Vietnam’da savaşmış denizci eskisi Bickle’ın yalnızlığı ve depresyonu, oyuncunun bedeninde eksiksiz şekilde hayat bulmuştu. Kız arkadaşını porno filmlere götürmeye çalışan içine kapalı ve anti sosyal bir adamdan, Mohawk tarzı saçlarıyla ortalığı kan gölüne çeviren bir katile dönüşmesini izlemek gerçekten de ürkütücü olduğu kadar, hayranlık uyandırıcıydı. De Niro’nun doğaçlama sonucu filme kattığı “Benimle mi konuşuyorsun?” repliğiyse çabucak unutulmazlar arasına girmişti. Tüm bunları düşününce, oyuncunun sinema tarihine armağan ettiği müthiş performanslar arasında Travis Bickle’ın çabucak öne çıkması hiç şaşırtıcı değil. Çoğu meslektaşının kolaya kaçarak abartılı şekilde yorumlayacağı bu karakterin değişimini kademe kademe filme taşıyan De Niro, metot oyunculuğunun kusursuz örneklerinden birisini sergiliyor ve kendi kuşağının en iyi aktörleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyordu.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
3. Marlon Brando
Film: Paris’te Son Tango/ Ultimo tango a Parigi (1972)
Karakter: Paul
Ödül: Oscar (adaylık), BAFTA (adaylık).
Tamamen bir varsayımdan ibaret ama Marlon Brando bir önceki yıl “Baba” ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi ödülüne layık görüldüğünde olaylı şekilde reddetmemiş olsa, “Paris’te Son Tango” ile üçüncü Oscarını kazanması an meselesiydi. Açıkçası filmin kopardığı onca skandal ve Brando’nun henüz taze sayılacak protestosuna rağmen gelen adaylık bile, farklılığa pek açık olmayan Akademi’nin bu inanılmaz performans karşısında kifayetsiz kaldığının bir göstergesi. Metot oyunculuğunun simge ismi Brando, Paul karakterinin tüm agresifliğini ve aynı zamanda kırılganlığını âdeta yaşayarak filmi baştan sona taşıyordu. Perdede tanık olduğumuz her şey o kadar kanlı canlıydı ki, kimileri sevişme sahnelerinin bile gerçek olduğunu düşünmüştü. Brando’nun filme doğaçlama yöntemiyle kattıklarınınsa (rol arkadaşı Maria Schneider’in iddiasına göre meşhur tereyağlı anal seks sahnesi bunlardan birisiydi) söz konusu gerçekçilikte büyük payı vardı. Brando’nun performansının en etkileyici yönüyse, âdeta kapalı bir kutu olan Paul karakterinin iç dünyasını çeşitli anlara yedirerek açığa çıkartmasıydı. Bazen geçmişe dair bir olayı anlatırken, bazense (örneğin finaldeki tango sahnesinde olduğu gibi) tüm öfkesini dışarıya kusarken oyuncunun yüzünde canlandırdığı karakterin neredeyse tüm hayat hikâyesini okuyabiliyorduk.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
4. Alain Delon
Film: Kiralık Katil / Le Samouraï (1967)
Karakter: Jef Costello
Ödül: Yok
Jean-Pierre Melville’in bu melankolik noir başyapıtı mesafeli yönetmenliği, eşsiz stili, şehri muazzam şekilde kullanışı, enfes müzikleri ama hepsinden önemlisi Alain Delon ile hatırlanır. Delon soğukkanlı kiralık katil Costello’yu canlandırırken, neredeyse hiç değişmeyen ama ardında pek çok duygu saklı olduğunu hissettiren yüz ifadesiyle âdeta “cool olmanın kitabını yazar”.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
5. Peter Lorre
Film: M (1931)
Karakter: Hans Beckert
Ödül: Yok
Fritz Lang’ın ilk sesli filmi olmasına rağmen, “M” çoğu sahnesinde derdini diyalogla değil, görüntülerle anlatır. Peter Lorre’nin çocuk katili rolündeki performansı bu bağlamda gerçekten de filmin bel kemiğidir, zira oyuncu canlandırdığı karakterin yaşadığı tüm ikilemi ve bunalımı dışavurumcu bir tarzda, mimikleriyle perdeye taşır.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
6. Bruce Campbell
Film: Kötü Ruh 2/Evil Dead II (1987)
Karakter: Ash
Ödül: Yok
“Evil Dead” serisinde yönetmen Sam Raimi kadar, başrol oyuncusu Bruce Campbell’ın dehasından da söz etmek mümkün. Filmin korku ve komedi arasında gidip gelen tonu, büyük ölçüde Campbell’ın performansından kaynaklanıyor ne de olsa. Özellikle de serinin ikinci filminde... Campbell film boyunca slapstick başta olmak üzere farklı komedi geleneklerini yorumluyor, harmanlıyor ve son noktada muazzam bir fiziksel oyunculuk sergiliyor. Neredeyse hiç konuşmasına gerek kalmadan, yer yer kocaman açtığı gözleri, bazense muzip sırıtışıyla... Hele kötü ruhun tek elini ele geçirdiği ve kendisini öldürmeye çalıştığı sahne var ki, tek kelimeyle antolojik.
Erkek oyunculardan 75 unutulmaz performans
7. Al Pacino
Film: Köpeklerin Günü/Dog Day Afternoon (1975)
Karakter: Sonny
Ödül: Oscar (adaylık), BAFTA, Altın Küre (adaylık).
Travesti sevgilisinin ameliyat masraflarını ödeyebilmek, hayattan intikam almak ve Küba’ya kaçıp hayatını orada sürdürmek gibi amaçlarla, çalıştığı eski bankayı soymaya karar veren Sonny’nin hayatla arasındaki tüm köprüleri yıkan, bazen ölesiye komik bazense feci halde trajik durumunu Al Pacino’dan başkası nasıl bu kadar etkileyici yansıtabilirdi. Sadece bir yıl önce alemin en büyük mafya liderini canlandırmış birinin böyle bir rolle izleyici karşısına çıkması bile başlı başına bir olaydı kuşkusuz...
BİZE ULAŞIN