Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri

  • Perşembe 01.04.2010
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
HAZRETİ İSA KİME BENZİYOR? 35 YAŞINDA, UZUN BOYLU, İRİ YAPILI, KIVIRCIK SAÇLI…
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
2000 yıl önce çarmıha gerilerek öldürülen Hazreti İsa İslam inancana göre aslında hala yaşıyor, o göğe yükseldi ve bir gün mutlaka yeryüzüne inerek düşmanları ile savaşacak. İsa’nın yeryüzüne geliş tarihi belli değil ancak İslam kaynaklarına göre İsa peygamber ahir zamanda yani kıyamet alametlerinin iyice çoğaldığı dönemlerde yeryüzünde olacak. Peki İsa geldiğinde onu kimler nasıl tanıyacak?
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
Uzun boylu, geniş iri yapılı, uzun kıvırcık ve kızıla yakın saçları olan beyaz tenli biri. Bu tarif Hazreti İsa’nın özelliklerine uyuyor. Hazreti Muhammet yüzyıllar önce Hazreti İsa’nın yeryüzüne indiği zaman nasıl tanınacağını yakınlarına söylemişti. İslam uzmanlarının araştırmaları ile peygamberin hadisleri birleştirildiği zaman ortaya Hazreti İsa’nın tasviri çıkıyor. İsa’nın boyu orta boydan biraz daha uzun yani 1 metre 80 cm civarında, göğsü geniş ve iri yapılı, vücud teni beyaz, yüzü ise esmer, saçları omzuna kadar uzun ve kıvırcık rengi ise kızıla yakın. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra Hazreti İsa yeryüzüne indiği zaman üzerinde hangi kıyafetler olacak bunlar da belli.
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
Hazreti Muhammet’in sözlerine göre İsa iki parçadan oluşan sarı renkte iki kıyafetle karşımıza çıkacak. Muhtemelen bu iki kıyafetin biri pantolon ya da şalvar cinsi bir alt giysisi diğeri ise göğsünü kaplayan gömlek, ceket tarzı bir kıyafet olacak. İsa yeryüzüne geldiği zaman üstü başı çok temiz olacak Hazreti Muhammet İsa’nın nasıl biri olduğunu şu sözlerle anlatıyor:
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
“İsa’ya da kavuştum ansızın esmer birini gördüm sanki o esmer insanların en güzeliydi, saçı omzunun iki tarafına sarkıyordu taranmış ve yıkanmıştı. Onu gördüğünüz zaman tanıyın o orta-uzun boylu, beyaza çalan kırmızı renktedir, sarı boyalı iki elbise içinde olacak.” (Buhari, Müslim, Ebu Davut ve Tirmizi. Büyük Hadis Külliyatı, Rudani 5. cilt, sayfa 380) İsa’nın yaşına gelince; çarmıha gerildiğinde yaşı tam 30 olan İsa yeryüzüne döndüğü zaman ise 35 yaşında olacak.
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri

İSA’YA HERKES İNANMAYACAK


İsa yeryüzüne yetişkin biri olarak gelecek ve dünyada onu tanıyan, arkadaşı, dostu, akrabası, annesi, babası olmayacak. Zaten İsa 2000 yıl önce de babasız olarak dünyaya gelmişti bu kez annesi Meryem de olmayacak.

Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
Hazreti İsa, peygamber olarak doğduğu zaman hristiyanlık dinini yaymakla görevliydi ancak ikinci kez dünyaya gelişinde Müslüman olacak ve namaz kılacak. Hatta bazı kaynaklar İsa’nın namaz kıldırarak cemaatine imamlık yapacağını söylüyor. İsa 2000 yıl önceki gibi yine az sayıda kişi tarafından itibar görecek yani İsa yeryüzüne indiği zaman ona inananların sayısı çok az olacak. Bir çok kesim ise ‘ben Hazreti İsa’yım’ diyerek ortaya çıkan bu adamı yalancılıkla suçlayacak. Bedüizzaman Said Nursi Hazreti İsa’nın herkes tarafından tanınmayacağını yaşadığı dönemde eserlerinde belirtmiştir.
Hazreti İsa’nın fiziksel özellikleri
"Hz. İsa (A.S) geldiği vakit, herkesin onun İsa olduğunu bilmesi gerekmez. onun yakınları ve ileri gelen kişiler, imanın nuru ile onu tanırlar. Yoksa açıkça herkes onu tanımayacaktır." (Mektubat, s. 54)
BİZE ULAŞIN