'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Kadıralak Yaylasında her yıl nisan ayında açan Mavi Yıldız çiçekleri bu yıl da yaylayı mora boyadı. Her yıl sadece 3 hafta görülebilen bu çiçekler, son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor. Geçen yıl gelip bu yıl da aynı manzarayı görmek isteyenler de var. İşte Kadıralak Yaylası, diğer bir adıyla Mor Yayla'dan gelen son görüntüler...

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını
'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Trabzon'un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan, ince, uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştirildiği ve yörede 'mor yayla' olarak bilinen Kadıralak Yaylası, eşsiz manzarası ve mor rengiyle ziyaret edenleri hayran bıraktı.

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Ortaya çıkan görsel şöleni izlemek isteyenler, hafta sonu yaylaya akın etti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Yalnızca 3 hafta görülebilen 'mavi yıldız' çiçeklerinin ezilip, kaybolmasından tedirgin olan bazı yayla sakinleri, bahçelerinin etrafını çitlerle çevirerek, önlem aldı.

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

İlçeye 9 kilometre uzaklıkta bulunan, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası'nın ilkbaharla 'mavi yıldız' çiçeklerinin açmasıyla mor örtü ile kaplanması, güzel görüntüler oluşturdu. İlkbaharın gelişini simgeleyen çiçeklerin açmasıyla yeşilin birçok tonunu barındıran yayla, 'mavi yıldız' çiçekleriyle renk cümbüşüne dönüştü.

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Her yıl nisan ayında açan, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan, ince, uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştirildiği yaylanın mor renge bürünüp, toprağını denize çeviren görüntüsü, yaylayı ziyaret edenleri hayran bıraktı.

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Sadece 3 hafta süreyle görülebilen 'mavi yıldız' çiçeklerinin ezilip, kaybolmasından tedirgin olan bazı yayla sakinleri, bahçelerinin etrafını çitlerle çevirerek, önlem aldı.

'Mor yayla'ya ziyaretçi akını

Yaylaya gelen ziyaretçiler tarafından çiçeklerin ezilmesine karşı bahçesinin etrafını çitle çeviren Osman Karabulut, "'Mavi yıldız' çiçeğimiz bu yıl yeni yeni açmaya başladı. Yaylaya gelen misafirlerimiz dışarıdan fotoğraflarını çeksinler ki çiçeklere zarar vermesinler. Ben kendi bahçemin etrafını çitlerle çevirdim ki bu doğayı bir nebzede koruyabilelim. Bu sebepten dolayı vatandaşlardan tepkilerde alıyorum; ama bu yayladaki en önemli önceliğimiz 'mavi yıldız' çiçeğinin korunmasıdır" dedi.

BİZE ULAŞIN