Perşembe 24.09.2020 21:18 Güncelleme: Perşembe 24.09.2020 21:38

Safranbolu'nun tünelleri turizme kazandırılacak

Dünyanın en iyi korunan 20 kentinden birisi olan Safranbolu'daki tarihi tüneller turizme kazandırılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, tarihi evleriyle ünlü ilçede bulunan yaklaşık 4 asırlık geçmişe sahip gizli tüneller gezilebilir hale getirilecek. Kesme taş ile örme kemerlerden oluşan tüneller demirciler ve bakırcılar çarşıları, Cinci Hanı ve İzzet Mehmet Paşa Camisi'nin altından geçiyor.

ABONE OL
Safranbolu’nun tünelleri turizme kazandırılacak

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki yaklaşık 4 asırlık geçmişe sahip gizli tünellerin turizme kazandırılması hedefleniyor. Geleneksel evlerin yer aldığı tarihi ilçenin altındaki kesme taş ile örme kemerlerden oluşan farklı uzunluklarda, günümüze kadar ayakta kalmış 3 ayrı tünel gün yüzüne çıkarılacak.

Safranbolu’nun tünelleri turizme kazandırılacak

Asırlar önce tarımsal arazilerden daha fazla yararlanabilmek adına Akçasu Deresi'nin üstüne kemerler vasıtasıyla kurulan ilçenin içme suyu ve atık su giderleri ile kanalizasyon işlevlerini yerine getirmesi için yapılmış bu tüneller, demirciler ve bakırcılar çarşıları, Cinci Hanı, İzzet Mehmet Paşa Camisi'nin altından geçiyor.