Tombul yanak göbekten çok yaşlandırıyor

Herkes göbeği sorun olarak görüyor ama asıl sorun tombul yüzlü insanlarda ortaya çıkıyor. Yüzün fazla kilo alması genlerin değiştiğinin önemli bir göstergesidir. Sağlıklı olan, atalarımız gibi genlerimize uygun beslenmek

  • Pazartesi 20.12.2010
Tombul yanak göbekten çok yaşlandırıyor

Ünlülere yaşlanma konusunda koçluk yapan Prof. Michael Klentze sağlıklı yaşlanmayla ilgili soruları yanıtladı:

Sizce göbekleri olan insanlar daha mı hızlı yaşlanıyorlar?
Herkes göbeği sorun olarak görüyor ama asıl sorun yüz yağlanmasıdır. Karın fazla büyümemiş olsa bile metabolik sendrom ve insülin rezistansı gelişmiş oluyor. Sebze ve pirinçle beslenen Uzakdoğulular fast food ile tanışınca en çok yüzleri kilo aldı. Yüz büyümesinin, göbek büyümesi kadar önemli ve tehlikeli olduğu ortaya çıktı. Bugün bazı insanlar göbeklerinden kilo almadıkları için kendilerini şanslı hissediyorlar. Oysa yüzün büyümesi de en az onun kadar zararlı. Genetik yapılarının değişiminin en belirgin göstergesi.

Tombul yanak göbekten çok yaşlandırıyor

GELENEKSEL BESLENİN
Türk toplumu Amerika’daki bir diyetle belki zayıflayabilir ama bu kez hızlı mı yaşlanır?
Yüzyıllar boyunca alışılmış beslenme modellerinin dışına çıkmak çok tehlikeli oluyor. Japonlar Amerika’ya gittikten sonra meme kanseri ve kalp krizi oranları arttı. Amerikan Kızılderilileri, Amerikan toplumu tarzında beslendikleri için obezite ve diyabet oranları arttı. İçinde gerçek et olmayan, suni toz olan gıdaları tükettikleri için çok kilo alıyorlar.