TSK'nın PKK operasyonları

TSK'nın PKK operasyonları

Ana karargahları 8 gözlü mağara!

TSK son dönemde yaptığı başarılı operasyonlarla, PKK'lı teröristlerin ana karargah noktalarından biri olarak kullandığı Yüksekova'daki 8 gözlü mağarayı yerle bir etti.

TSK'nın PKK operasyonları

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, TSK'nın başarılı operasyonları sonucunda Hakkari Yüksekova'da bulunan İkiyaka Göllerbaşı bölgesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından ana karargah olarak kullanıldığı değerlendirilen 8 gözlü mağaraya girildi.

TSK'nın PKK operasyonları

Yerleri halıfleks kaplı mağaranın bayan ve erkek hücreleri halinde kullanıldığı belirlenirken, güvenlik kuvvetlerince açılan ateşlerde mağarada meydana gelen yangın bazı bölümleri tahrip etse de çoğu malzeme olduğu gibi ele geçirildi.

TSK'nın PKK operasyonları

4 LCD TV

Mağara ve yakın çevresinde yapılan aramada, 1 doçka makineli tüfek, 1 Kalaşnikof, 1 biksi, 8 el bombası, 332 adet doçka fişeği, 144 biksi fişeği ile yine bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

TSK'nın PKK operasyonları

Mağaralarda ayrıca, sözde elebaşları tarafından kullanıldığı tahmin edilen 4 LCD televizyon ile mutfak malzemeleri de bulundu. Yapılan aramalarda 15 çuval patates, 18 çuval pirinç, 15 çuval soğan, 16 çuval şeker, 44 çuval un, 400 kilogram salça, 9 çuval çay, 45 kilogram tahin, 100 kilogram pekmez, 50 kilogram bezelye, reçel, zeytin, tulum peyniri ve ayrıca örgütsel doküman da ele geçirildi.

TSK'nın PKK operasyonları

'Son direniş noktası'

Dağlıca'ya yakın bir yerde bulunan İkiyaka Dağları, bölücü örgütün "son direniş noktası" olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Dağlıca'ya yapılan terörist saldırıların ana kaynağı bu dağlarda yuvalanan kamplardan kaynaklanıyor.

TSK'nın PKK operasyonları

Bu dağlardaki 9 stratejik noktanın güvenlik kuvvetlerince ele geçirilerek teröristlerden temizlendiği belirtilirken, TSK son dört şehidini de bu operasyonlar esnasında verdi.

TSK'nın PKK operasyonları

Örgütün bitişi kayıtlara geçti

TSK'nın operasyonları neticesinde İkiyaka Dağları artık PKK için bir "mezarlık" olarak değerlendiriliyor. Bölgenin kendileri için önemini bilen bölücü terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan, kaçtığı Zap Kampı'ndan kalan son teröristlere talimatlar yağdırıyor.

BİZE ULAŞIN