Türkiye'ye enerji verenler

Türkiye'ye enerji verenler

Enerji sektöründe hizmet veren ve bu yıl 50'nci yılını kutlayan Gama Holding, bunun şerefine bir kitap hazırladı: 'Türkiye'ye Enerji Verenler'. Verdikleri enerji ile topluma ışık tutmuş, ürettikleri olumlu duygular insandan insana geçmiş, kısaca topluma enerji vermiş isimler bu kitapta biraraya geldi. Kitap, Türkiye'ye enerji veren Atatürk'le başlıyor, dünyada küreselleşmenin hızlı ve büyük değişimlere yol açtığı, ülkemizde çok kanallı döneme geçişin yaşandığı 90'lı yıllarda bitiyor. İşte, Ağustos ayında satışa çıkacak ve geliri Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanacak olan kitapta yer alan 'enerji kaynakları'ndan bazıları...

Türkiye'ye enerji verenler

TÜRKİYE'NİN SANAT GÜNEŞİ

Kültürümüzün çarpıcı renklerinden biriydi. Türk Sanat Müziği'ni geniş kitlelere sevdirmesi, en büyük özelliğiydi. Sadece sanatçılığı değil, güzel konuşması, diksiyonu, yardımseverliği, kişiliği ve kulaklarımızda hep çınlayan sesiyle 'alkışlarla yaşamayı' en çok hak edenlerden biri oldu. Her zaman mütevazı bir tebessümle"Beni siz var ettiniz" dedi. O bunu dedikçe kalplerdeki yeri daha da müstesna oldu.

Türkiye'ye enerji verenler

TÜRKİYE'NİN EZBERLEDİĞİ ADRES

Müzik sahnesine adımını 1950'lerin sonunda attı. 2000'e bir yıl kalana dek hep zirvedeydi. Şarkıları, kıyafetleri, ilginç sözleri ve televizyon programlarıyla birkaç kuşağın gönlünde taht kurdu. Zaten çok seviliyordu ama ölümü herkesin kalbinde büyük boşluk yarattı. Ondan geriye klasikleşmiş şarkılar ve Türkiye'de pek çok kişi tarafından ezbere bilinen bir mektup adresi kaldı: Barış Manço, Moda, 81300.

Türkiye'ye enerji verenler

HEP ZİRVEDE

Birkaç kuşağa birden çok güzel şarkılar söyledi. Onca yıl boyunca giyimden müziğe eğilimler, müzik anlayışı, kısacası her şey değişti. Ama o, hep zirvede kalmayı başardı.

Türkiye'ye enerji verenler

BUĞULU SES

Tüm Türkiye'ye, hatta dünyaya dinletti sesini. Yaptığı işlerle insanların kalbine dokundu. Türkiye hâlâ onu seviyor, dinliyor. O ise kalbimize dokunmaya devam ediyor.

Türkiye'ye enerji verenler

ŞİİRİN 'CAN BABA'SI

Diliyle, zekasıyla, birikimiyle, dünya görüşüyle Türk şiirine yepyeni bir damar açtı Can Yücel. Yaşamı boyunca şiir, bir-iki memuriyet ve çeviri işi dışında uğraştığı tek meslek oldu. Şiirle politika kardeştir onun için. Şiir yazarken dalgınlaşır, kendi kendine konuşurdu. Çeviri yaparken ise yüksek sesle okurdu yazdıklarını, hatta bağıra bağıra. Peçetelere yazardı çoğunlukla, işi bazen masa örtüsüne kadar ilerlettiği de olurdu.

Türkiye'ye enerji verenler

SAVAŞÇI RUHLU VE HIRSLI

Adanademirspor'da başladığı futbolculuğundan teknik direktörlük dönemine kadar hırsını, savaşçı ruhunu ve motive etme gücünü hiç kaybetmedi. Futbolcu olarak hiç şampiyonluk yaşamamış olması, başarıya olan açlığı, teknik direktörlük döneminde patlama yaptı. Galatasaray ile üst üste dört şampiyonluk üstüne gelen 2000 UEFA Şampiyonluğu, Türk Milli Takımı'nın 2008 Avrupa Şampiyonası'ndaki üçüncülüğü onu eşsiz bir yere taşıdı.

Türkiye'ye enerji verenler

50'LERDEN GÜNÜMÜZE TÜRK SİNEMASININ EFSANE KADINLARI

Afife Jale, İstanbul'da bir Müslüman kadın olarak sahneye çıktığında takvimler 1920'yi gösteriyordu, seyirci sinemaya çoktan bağlandığında 50'leri... 50'ler 'Küçük Hanımefendi' Belgin Doruk'u takdim etti.

BİZE ULAŞIN