Milyonların Gözü Tahir Tekin Öztan’da

Milyonların Gözü Tahir Tekin Öztan’da
Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Şef Tahir Tekin Öztan, her gün gerçekleştirdiği Tahir Tekin Öztan’la Ramazan Sofrası programıyla milyonları ekran başına çekiyor.
Anadolu’nun zengin mutfak kültürü yanında yöresel yemeklerin de ekranlara taşındığı programa katılan bir birinden ünlü sanatçı kendi kentlerinin Ramazan kültünü ve iftar sofralarını anlatıyor. Milyonları ekrana çeken programla izleyici karşına çıkan ünlü şef Tahir Tekin Öztan Anadolu Mutfak Kültürünün dünyanın en zengin özelliklere sahip olduğunu ifade ederek Anadolu’nun başlı başına bir gastronomi yarım adası olduğunu da ifade ediyor. Öztan her gün bir birinden ünlü isimle ekran başında yöresel yemekleri yaparak önemli bir ilki gerçekleştirirken yapılan programların gelecekte Türkiye için önemli bir arşiv oluşturduğunun da altını çiziyor.
Şef Tahir Tekin Öztan yaptığı değerlendirmede, “Bizler öyle şanslıyız ki atalarımızdan miras aldığımız inanılmaz bir kültüre sahibiz. Gastronomi açısından bakıldığında Anadolu başlı başına bir gastronomi yarım adası. Dünya’da kendi mutfak kültürü ile anılan fazla ülke yok. Ama Türkiye’de neredeyse her ilimiz kenti mutfak kültürü ile ünlü. Bunun kıymetini bilmek zorundayız. Bunu yeni yetişen nesillerimize aktarmak zorundayız. Ramazan nedeni ile TV 360’da gerçekleştirdiğimiz iftar programımızda her gün bir ilimiz o ilin ünlü bir ismi ile ekranlara taşıyoruz. Gerek o ilin ramazan ve iftar kültürü ile ilgili söyleşilerimiz gerekse o ilin ramazan sofrası büyük ilgi görüyor. Programımız Ramazan ayı boyunca devam edecektir. Bizler sahip olduğumuz bu hazineyi önce tanımak, sonra tattırmak ve ardından tanıtmak zorundayız. En büyük hayalimiz olan gastronomi kültüründen yeterli payı alabilmenin yolu tanımak, tattırmak ve tanıtmaktan geçer” dedi.
TV 360’da yaptığı programın Ramazan ayı bitimine kadar devam edeceğini de açıklayan Şef Tahir Tekin Öztan, yapılan programların önemli bir arşiv olarak gelecek için büyük yatırım olduğunun da altını çizdi.
BİZE ULAŞIN