Meclis tatil öncesi fazla mesaiye devam

Pazar 21.06.2009 11:46
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 11:47
ABONE OL
1 Temmuz'da tatile girmesi beklenen TBMM yoğun bir haftaya daha başlıyor. Meclis Genel Kurulu'nda, tatil öncesi çıkarılması planlanan kredi kartı borçlarıyla ilgili tasarı başta olmak üzere Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, Bütçe Kanunlarında Bütçe kanunlarında yer alan bazı hükümlerin ilgili yasa ve KHK'lere alınmasını öngören tasarı ele alınacak.

Meclis tatil öncesi öncelikli yasaların çıkarılmasına hız verirken, bu hafta da fazla mesai yapacak. Meclis Genel Kurulu'nun 23 Haziran Salı günü 15.00-24.00, 24 Haziran Çarşamba ve 25 Haziran Perşembe günü de 13.00-24.00 saatleri arasında çalışması bekleniyor.

KREDİ KARTI BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

Geçen hafta Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edilen Banka Kartları ve kredi kartları kanununda değişiklik öngören ve kredi kartı borçlarını yeniden yapılandıran tasarı Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Tasarıya göre, yıllık kart kullanım bedeli, kullanım limiti 3 bin 500 liraya kadar olan kartlar için 35 liraya kadar, 3 bin 500 lira ve üstü için de limitin yüzde 1'ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

BDDK'ya, asgari ödeme tutarını yüzde 40'a kadar artırmaya ve yüzde 20'ye kadar azaltmaya yetki veren tasarı, 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlatılmış ya da banka tarafından takip olunan kredi kartı borçlarının yeni bir ödeme planına bağlanmasını öngörüyor. Bu tür kredi kartı borçluları; yeniden yapılanmaya ilişkin kanunun yayımlanmasından itibaren 60 gün içinde başvuracak. Kart hamilinin taksitle ödemeyi tercih etmesi durumunda borç, 6 taksit için 1,04, 12 ay taksit için 1,08, 24 ay taksit için 1,18, 36 ay taksit için 1,26 katsayısı ile çarpılarak hesaplanacak.

TORBA YASA NELER GETİRİYOR?

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen Bütçe kanunlarında yer alan bazı hükümlerin ilgili yasa ve KHK'lere alınmasını öngören yasa tasarısı ise Genel Kurul'un öncelikli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Tasarıyla, varlık barışı uygulama süresi 30 Eylül 2009 tarihine kadar uzatılıyor. Bakanlar Kurulu süreyi 3 ay daha uzatabilecek.

Ulaştırma Bakanlığı döner sermaye gelirlerinden karşılanmak üzere 1979 ve daha öncesi model minibüs, kamyonet ve traktörler de hurdaya çıkarılabilecek. İnternet üzerinden tütün mamulleri veya alkollü içecekleri satanlar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyenlere, 48 aya kadar taksit ve faiz indirimi kolaylığı sağlanacak. Başbakanlığa ithal edilen motorlu taşıtlar, 10 yıl süreyle gümrük vergisinden muaf tutulacak.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ KOMİSYONU AİHM KARARINI GÖRÜŞECEK

Meclis'teki komisyonların gündemi de yoğun olacak. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 25 Haziran Perşembe günü, AKP Uşak Milletvekili Nuri Uslu'nun bozuk veya verimsiz orman alanlarının rehabilitasyonu için hukuki alt yapı oluşturulması ve rehabilite edilen orman alanlarından elde dilen odun dışı orman ürünlerinin, köy tüzel kişiliklerine ve tarımsal kalkınma kooperatiflerine tarife bedeli ile verilebilmesini öngören yasa teklifini ele alacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 23 Haziran Salı günü toplanarak, Toplu Konut Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik Yapılmasını içeren yasa teklifini görüşecek. Teklif, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm bölgelerinin niteliği dikkate alınarak, bu alanlarda her ölçekte planlar konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığına yetki verilmesini öngörüyor.

KİT Komisyonu, hafta boyunca İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlama ve Düzenleme Kurulu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve alkol işletmeleri A.Ş ile DHMİ Genel Müdürlüğünün 2007 yılı hesaplarını görüşecek. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu da, 24 Haziran Çarşamba günü AİHM'in aile içi şiddet konusunda Türkiye aleyhine aldığı karar ile Ankara 8'nci Aile Mahkemesi'nin kararını değerlendirecek.