Mahkeme 'Vekiller zorla getirilsin' dedi

DTP'li vekillerin ifade krizi büyüyor. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş'ın 29 Aralık'taki duruşmaya polis zoruyla getirilmesini kararlaştırdı

Çarşamba 30.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009
ABONE OL
DTP'li vekillerin milletvekili olmadan önce başlatılan soruşturma kapsamında yargılandıkları davalara ifade verme krizi zorla getirilme kararıyla yeni bir boyut kazandı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP eşbaşkanı Emine Ayna ve DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş'ın polis zoruyla getirilmesine karar verdi. Mahkeme DTP lideri Ahmet Türk'e yeniden çağrı kağıdının gönderilmesine karar verirken, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'la ilgili Van 4. Ağır ceza Mahkemesi'nin "durdurma" kararının istenmesine karar verdi. Karar DTP'lilerde büyük tepkiye neden oldu. Ayna ve Demirtaş'ın 29 Aralık'taki duruşmaya gitmemesi durumunda tutuklama kararı çıkabilecek.

14'ÜNCÜ MADDE

DTP'li Ahmet Türk, Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel'e haklarında açılan davalar kapsamında ifade vermek için tebligat gönderilmişti. Mahkeme, TBMM Başkanlığı'na yazı yazarak, milletvekillerini ifade vermeye çağırmış, ancak DTP'li milletvekillerinin duruşmalara katılmaması krize neden olmuştu. TBMM Başkanlığı, mahkemeye gönderdiği cevabi yazılarda tebligatların ulaştırılamadığını bildirmişti. Mahkeme, son celsede de TBMM Başkanlığı'na bir kez daha yazı göndererek, tebligatların akıbetini sormuştu. Tutanaklara göre tebligatı sadece Ayna'nın sekreterinin kabul ettiği öğrenildi. Anayasa'nın 83'üncü maddesi, 14'üncü maddedeki suçları işleyenler hakkındaki davaların milletvekili seçildikten sonra devam etmesini öngörüyor. 14'üncü madde "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamayacağı" hükmünü içeriyor.