Basına manken gözaltısı

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki koruma skandalı üzerine bölgeye giden SABAH muhabiri Barış Sözal başta olmak üzere gazeteciler toplam 10 saat gözaltında tutuldu

Salı 17.11.2009
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009
ABONE OL
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın dış güvenliği için yapılan gözetleme kulelerine cansız manken konulduğunun ortaya çıkmasının ardından bölgeye giden gazeteciler gözaltına alındı. SABAH Gazetesi'nin dünkü sayısında sürmanşetten yayınlanan "Manken güvenlik" başlıklı haber gündeme bomba gibi düştü. Gazetede yayınlanan haberle ilgili olarak gelişmeleri takip etmek üzere dün sabah erken saatlerde SABAH muhabiri Barış Sözal Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitti. Ancak Sözal ve ulaştırma görevlisi Ali Kocatepe halka açık olan yasaksız bölgede beklerken saat 08.30 sıralarında jandarma tarafından gözaltına alındı. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki emniyet müdürlüğüne bağlı polisler de "Gazeteciler fotoğraf çekiyor" denilerek olay yerine çağrıldı. Jandarma, "1. derecede askeri yasak bölgeye müdahale etmek" suçlamasıyla Barış Sözal ve ulaştırma görevlisini polise teslim etti. SABAH ekibinin havalimanında gözaltında tutulduğu sırada bölgeye giden Fox TV muhabiri Gökhan Kayış ve kameraman Cemal Saygı ile Show TV muhabiri Yağız Şenkal da jandarma tarafından öğlen saatlerinde gözaltına alındı.

YÖNETMELİK BÜROKRASİSİ!

Polis ise jandarmadan gazetecilerin gözaltına alınma nedenleriyle ilgili yönetmeliği istedi. Jandarmanın yönetmeliğin fotokopisini gönderdiği polis, 'Aslı gibidir' imzası bulunmadığı için savcılık tarafından kabul edilmediğini gerekçesiyle aslını istedi. Bu süreç gazetecilerin saatlerce gözaltında tutulmasına neden oldu. Barış Sözal yaklaşık 10 saat gözaltında tutulduktan sonra Pendik Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla ifadesi alınıp serbest bırakıldı. Fox TV ve Show TV çalışanları da ifadelerinin ardından serbest kaldı. Polis, fotoğraf makinası ve kameraları görüntü çekilip çekilmediğini araştırdıktan sonra teslim etti.

YASAK LEVHASI YOK

Serbest bırakılan gazeteciler, bölgede herhangi bir yasak levhası bulunmadığını ve yolun halka açık olduğunu kaydederek, havalimanına haber amaçlı gittiklerini anlattı. Haberciler Derneği ise gözaltıları kınadı. SABAH gazetesinde çıkan haberin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nın dış bölge güvenliğinin sağlandığı askeri bölgedeki kulelerdeki cansız mankenlerin kaldırıldığı gözlendi. Kulelerde, birer tane arayla askerlerin nöbet tuttuğu görüldü. Havalimanı'nın Mülki İdare Amiri Bekir Ergök de yazılı bir açıklamayla, "güvenlik zafiyeti bulunmadığını" iddia etti.

ATATÜRK'TE MANKEN YOK

Atatürk Havalima'nın dış çevre güvenliği için konulan 21 gözetleme kulesinde askerler nöbet tutuyor. Apronda, güvenlik kontrolü polis ve jandarma devriyeleri tarafından yapılıyor. Otopark, Dış Hatlar ve İç Hatlar Terminali güvenliği ise terminal işletmeci firması TAV'a bağlı bin 153 güvenlik görevlisi tarafından sağlanıyor. Yaklaşık bin 100 polisin görev yaptığı havalimanında 300'ün üzerinde güvenlik kamerası mevcut.