Emekli Albay Arif Doğan'a, 3 infazdan zaman aşımı yok

Silopi'de 3 köylünün infaz emrini verdiği iddiasıyla 1999'da askeri mahkemede hakkında dava açılan Arif Doğan'ı suçunun niteliği bağlıyor

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Ergenekon davası sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ın, "PKK'ya yardım ediyorlar" diyerek 3 köylünün öldürülmesi için talimat verdiği iddiasıyla 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılandığı ortaya çıktı. Şırnak İdil'de, 1989'da meydana gelen olayla ilgili davanın zamanaşımıyla düşmeyeceği öğrenildi. Hasan Caner, Tahsin Sevim, Hasan Utanç adlı 3 köylü, 16 Eylül 1989 günü PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle dönemin Silopi Jandarma İstihbarat Grup Komutanı Binbaşı Arif Doğan'ın talimatıyla sorgulandı. Köylüler daha sonra öldürüldü ve cesetleri Cizre- Nusaybin karayoluna atıldı. Dosya İdil Başsavcılığı'nda beklerken 1997'de JİTEM tetikçisi İbrahim Babat, olayı Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'a anlattı. 1999'da İdil savcısı soruşturma başlattı ve dosyayı Diyarbakır DGM Başsavcılığı'na gönderdi. Diyarbakır DGM Başsavcılığı 3 köylüyü öldüren korucu ile 2 itirafçı hakkında dava açtı. Ancak askerlerle ilgili dosyayı görevsizlik kararıyla 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi. Askeri savcılık, Arif Doğan ile birlikte bu olaya adı karışan askeri personel hakkında "kasten adam öldürmek" suçundan dava açtı. Ancak soruşturma aşamasında ifadesi alınan Arif Doğan'ın ve diğer sanıkların bir daha bu olay nedeniyle mahkemeye çağırılmadığı ve ifadelerinin alınmadığı bildirildi. 7. Kolordu Komutanlığı'nın soruşturma izni almadan soruşturma yürütmesi nedeniyle dosyanın Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğine gönderildiği ve halen Genelkurmay Başkanlığı'nda tutulduğu ortaya çıktı.

DAVA DÜŞMEYECEK

Olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen dava zamanaşımıyla düşmeyecek. TCK'nın 106. maddesine göre cinayet suçlarında suç ortaklarından birinin yakalanması ve hakkında dava açılması halinde 20 yıllık zamanaşımı süresi yarı oranında artırılarak 30 yıla çıkarılıyor. 3 köylüyü öldüren korucu ve itirafçı sanıkların halen Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları nedeniyle Arif Doğan'ın davasında da aynı durum sözkonusu.