Dev-Sol davasında 28 yıl sonra karar

1981'de açılan 1243 sanıklı davanın dünkü duruşmasında 39 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Yargıtay'ın 'eksik evrak' nedeniyle bozduğu 1243 sanıklı Dev- Sol ana davası yeniden görüldü; 39 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bunlardan 37'sinin cezası müebbete indirildi. 1981'de 1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başlayan ve 10 yıl sonra Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen Dev- Sol ana davasının dünkü duruşmasına 30 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, 39 sanığı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra bu sanıkların cezalarını müebbet hapis cezasına indirdi.

ÇOĞU YATMIŞ
İki sanığa "örgüt adına taammüden adam öldürmek''ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Heyet, 15 ay önce Hollanda'da ölen örgüt lideri Dursun Karataş hakkındaki davanın ölüm nedeniyle düşürülmesini de kararlaştırdı. Diğer 1203 sanık hakkındaki dava ise "ölüm'' ve "zaman aşımı'' gerekçeleriyle ortadan kaldırıldı. Sanık avukatları, müvekkillerinin cezaevinde kalacakları sürenin toplamda 8 yıl olacağını ve hüküm verilen bazı sanıkların bu sürenin üzerinde yattığını, bazılarının 8 yıl cezaevinde kaldığını, diğerlerinin de kalan süreyi cezaevinde geçireceklerini belirtti. Mahkemenin, bu nedenle sanıklar hakkında tutuklama kararı çıkarmadığı da kaydedildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Dev- Sol ana davası 1981'de 1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başladı. 10 yıl sonra Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen davada Emrullah Çetin "idam'' cezasına, Dursun Karataş'ın da aralarında bulunduğu 45 sanık ise "ağırlaştırılmış'' müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz için Yargıtay'a gönderilen dava, dosyadaki eksik evrak nedeniyle 5 yıl önce bozuldu. Yeniden görülen davada mahkeme, 1243 sanığa "adam öldürme'', "adam öldürmeye teşebbüs'', "silahlı gasp'', "pankart asma'', "afiş yapıştırma'', "patlayıcı atma'' ve "izinsiz gösteri yapma'' gibi 825 eylem suçu isnat edildiğini belirtti.