'Çarmıha gerilmek ıstırap çekmek'

Patrikhane Sözcüsü, Patrik'in sözlerini yorumladı: Çarmıha gerilmek İstanbul Rumları'nın günlük hayatta kullandığı bir deyim. 'Istırap çekiyorum' demektir

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda, "Türkiye'de azınlık olmak suç değil. Ancak ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor. Burası Kudüs'ün devamı. Ancak bazen çarmıha gerilsek de burada kalmayı tercih ediyoruz" sözlerinin yankıları sürüyor. Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Peder Dositeos Anagnostopulos, buradaki çarmıha gerilmek sözünün bir deyim olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "İstanbul Rumcasında, Kuzey Yunanistan'da yaşayan Rumların günlük hayatta kullandıkları bir deyimdir. 'Istırap çekiyorum' manasına gelir. Çarmıha gerilmek demek İsa gibi çarmıhta ölmek demektir. Ama burada bambaşka bir anlamı vardır. Bartholomeos, dini anlamını kastetmemiştir. Kastettiği, ıstırap çekiyorum, bana yardımcı yoktur. Şimdiye kadar bana söylenilenlerden hiçbir şey realize olmuş değildir. Dindeyse Paskalya Haftası içerisinde İsa'nın çarmıha gerilmesidir. Bu anlamda söylenemez, günahtır."Bu deyimin zor anlaşılan bir deyim olduğunu ve kelimesi kelimesine tercüme etmenin doğru olmadığını da söyleyen Anagnostopulos, "Mesela karı-koca arasında söylenir. Karısı kocasına 'beni her gün çarmıha geriyorsun' der. Yani bana her gün ıstırap çektiriyorsun, acı çektiriyorsun der" diyerek örnek de verdi.

MAYIS'TAKİ RÖPORTAJ

Bartholomeos'un avukatı ve danışmanı Kezban Hatemi de sözkonusu röportajın mayıs ayında gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Hatemi, Bartholomeos'un muhabirin "Çarmıha mı gerilmiş hissediyorsunuz" sorusu üzerine yanıt verdiğini söylemesine rağmen, röportaj kasedinde çarmıh ifadesini Patrik'in bizzat kullandığının ortaya çıkmasıyla ilgili soru üzerine "Neyi kabul etti. Kimle kabul etti. Nasıl söyledi. Kime söyledi. Mayıs ayında yapılan bir röportaj bu. Röportajın tümüne bakın. Ben konuşmak istemiyorum" demekle yetindi.