KCK operasyonu başkanları vurdu

PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik operasyonun son dalgası BDP'li belediye başkanlarını hedef aldı. 11 ilde gözaltına alınan 100'e yakın zanlı arasında 9'u halen görevli 6'sı eski, toplam 15 başkan var

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Diyarbakır'da, 14 Nisan'da başlayan KCK Operasyonu'nun son dalgası belediye başkanlarını vurdu. Gözaltındaki 16 belediye başkanı, KCK'nın (Kürdistan Topluluklar Birliği) Türkiye sorumlusunun emirleri doğrultusunda hareket etmekle suçlanıyor. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonun düğmesine sabah saatlerinde basıldı. Saat 05.00 sıralarında Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Tunceli, Batman, İstanbul ve Mardin'deki adreslere eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında önceki gün toplu törenle BDP'ye katılan 9'u halen görevli, 6'sı eski DTP'li olmak üzere 15 belediye başkanı ile bir başkan vekilinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 27'si İstanbul'da yakalandı. Baskın ve gözaltılar dalga dalga 9 ile yayıldı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın ardından Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay da makam odasında gözaltına alındı. Diyarbakır'da polisler İHD şubesine de baskın düzenledi. Cumhuriyet Savcısı, Baro'dan 3 avukat ve İHD Genel başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ Baydemir'in gözetiminde yapılan aramalar sırasında polis, içerideki 10 bilgisayarın hard-diskini kopyaladı, içerisinde 1990 sonrası faili meçhul cinayetler, kayıplara ilişkin 20 bin başvurunun da yer aldığı 300 dosyayı incelemeye aldı. Operasyonda gözaltına alınanların, PKK'nın üst yapılanması olan KCK'ya bağlı faaliyet gösterdiği; belediye başkanlarının doğrudan KCK Türkiye Meclisi'nden gelen talimatlar doğrultusunda hareket ettiği, maddi destek sağladığı, yurtdışı ziyaretleri sırasında KCK Türkiye sorumlusu Sabri Ok'la bizzat görüşerek aldıkları emir ve talimatları belediye bünyesinde uyguladığı öne sürüldü. Bazı belediye başkanlarının da 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde yurtdışında adaylık konusunda Sabri Ok'la görüştüğü iddia edildi. Başkanların PKK'nın Kandil'deki kamplarına giderek örgütün silahlı kanadının yöneticileriyle de görüştüğü ileri sürüldü. Operasyonun, daha önce DTP'de faaliyet gösteren iki gizli tanığın ifadeleri, teknik ve fiziki takip, ortam dinlenmesi gibi yaklaşık 6 aylık bir izleme ile toplanan deliller sonucu başladığı kaydedildi. Gözaltına alınanlar Diyarbakır'a götürülerek Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandıktan sonra Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarılacak. Bu dosyanın da, KCK Türkiye Meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 68 tutuklu sanıklı davayla birleştirileceği bildirildi.

BİR BAŞKAN VEKİLİ
Gözaltına alınan ve halen görevde bulunan başkanlar:
Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Şimşek.
Eski başkanlar: Eski Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, eski Silvan Belediye Başkanı Fikret Kaya, eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, eski Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, eski Ergani Belediye Başkanı Nadir Bingöl.
Gözaltına alınanlardan diğer öne çıkan isimler: İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Demokratik Özgür Kadın Hareketi Üyesi Sakine Kayra, Diyarbakır Yerel Gündem 21 çalışanlarından Fethi Süvari, DİSKİ Başkanı Yaşar Sarı, Öcalan'ın da avukatlığını yapan Servet Özen, Kadın Meclisi Çalışanı Gülizar Akar, Göç-Der yöneticisi Kerem Çağıl, MEYADER Van Şube Başkanı Ferzende Abi, Van Hacibekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Tefik Say, Diyarbakır Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle.