Genç'in Menderes çıkışına ortak tepki

Genç'in "Menderes kim? İstanbul Emniyet Müdürü'nü Bitlis'e tayin ederek, karısıyla ilişkiye giren kişidir" sözü CHP'lileri de kızdırdı

Pazar 12.12.2010
ABONE OL
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tasarısı görüşmeleri sırasında CHP'li Kamer Genç'in Başbakan Tayyip Erdoğan'ın merhum Başbakan Adnan Menderes'i örnek aldığını belirterek, "Menderes kim? İstanbul Emniyet Müdürünü Bitlis'e tayin ederek, karısıyla ilişkiye giren kişidir'' sözleri sert tartışmalara neden oldu. Meclis Başkanvekili Meral Akşener, mikrofonu kapattı ve Genç'ten üslubunu düzeltmesini istedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genç'in sözlerinde hakaret bulunduğunu belirterek, sözlerini geri almasını isterken, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi özel yaşama ilişkin iddiaların dile getirilmesini şık bulmadığını kaydetti. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise kürsüden söylenenlerden dolayı son derece utandığını belirterek şöyle konuştu: "Rahmetli Menderes'in ruhu önünde saygıyla eğilirken ailesi ve yakınlarından özür diliyorum. Menderes'in hangi şartlar altında asıldığını, hangi uyduruk mahkeme kararlarıyla idam edildiğini tarih biliyor. O kararları verenlerin çocukları bile babalarına aidiyetlerini ifade edemiyorlar, utançlarından dolayı. Başkaları bunu hissetmiyorsa, benim söyleyecek hiç sözüm yok.'' Tartışma üzerine Meclis Başkanı Akşener oturuma ara vererek Grup Başkanvekilleri ile görüştü. Birleşimi yeniden açan Akşener, Genç'ten sözlerini düzeltmesini istedi. Genç, "Konuşmam, maksadını aştı. Menderes ailesinden özür diliyorum. Sözlerimi geri alıyorum. Rahmetli Menderes'e de Allah'tan rahmet diliyorum'' dedi.

Atılan savcılara dönüş yolu
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yeni yapısını belirleyen kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Hafta içinde görüşmeleri başlayan ve dün sabah saatlerine kadar süren görüşmelerde zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Kabul edilen yasaya göre, önceki HSYK tarafından haklarında meslekten çıkarma cezası verilen hakim ve savcılar geri dönebilecek. Bunun için tasarının yasalaştığı tarihten itibaren 60 gün içinde Kurul'a başvuracaklar. Genel Kurul bu başvuruları kabul ya da reddedecek.