Hedefleri, Çeçenlere suikast zinciri kurmak

Medet Ünlü'nün ölüm emrini Çeçen uyruklu Rus vatandaşı Rızvan E.'nin verdiği tespit edildi. Hedefin Ünlü'ye yakın isimleri belirleyerek suikast düzenlemek olduğu belirtildi

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Ankara Emniyeti, Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Ünlü cinayetinin önemli noktalarını tek tek ortaya çıkardı. Polis Medet Ünlü cinayetini azmettiren ismin Çeçen uyruklu Rus vatandaşı Rızvan E., olduğunu belirledi. Ankara Emniyeti'nin ulaştığı bilgilere göre şüpheli Rızvan Z., eylem için sık sık Türkiye'ye geldi. Bu ismin kendisini Medet Ünlü'ye 'Ruslan' diye tanıttığı, ticaret yapma bahanesiyle yakınlaşma gayretine girdiği anlaşıldı. Rızvan E.'nin tetikçi Murat A.'yı ise Ünlü'ye iş ortağı 'Kemal' diye tanıştırdığı anlaşıldı. Ünlü ile Rızvan E.'nin zanlının talebiyle 3 - 4 ay kadar önce temas kurduğu saptandı. Rızvan E.'nin en son 30 Nisan'da Türkiye'ye gelip Ünlü ile görüştüğü belirlendi. Polisin tespitlerine göre tetikçi Murat A. ile Ömer P., 14 Mayıs, 21 ve 22 Mayıs'ta İstanbul'dan Ankara'ya iki kez, kiraladıkları araçlarıyla geldi. İki zanlının cinayet günü olan 22 Mayıs'ta ise Ankara'ya Kocaeli'nden çaldıkları gri hacbek otomobille geldikleri belirlendi.

ÖZEL HAT ALDI
Zanlıların temas trafiğini inceleyen polis Rızvan E.'nin de 24 Mayıs'ta yurtdışına kaçtığını belirledi. Rızvan E.'nin kendisi, Murat A. ile Ömer P.'ye isimsiz özel hatlar alıp dağıttığı ve yalnızca bu iki isimle görüştüğü saptandı.

KİRİL ALFABESİ İLE NOT
İddialara göre Rızvan E., Ünlü'ye ticaret yapma teklifinde bulundu. Rızvan E'nin amacının Ünlü üzerinden Türkiye'deki diğer Çeçenlere yaklaşıp suikastlar gerçekleştirmek olduğu değerlendirmesi yapıldı. Ancak kendini Çeçenlerin durumunun iyileşmesine adayan Ünlü sınırlı yakınlık kurdu. Bunun üzerine derin güçler ölüm emrini verdi. Ünlü'nün Rızvan E. ve Murat ile temaslarını Kiril alfabesiyle ajandasına not ettiği polisin tercümanlar aracılığıyla bunları çözdüğü öğrenildi.

TETİKÇİYİ ABLASI TEŞHİS ETTİ
Polis, Murat A.'nın sevgilisi Dilocan K., şüphelilere iki Ankara ziyaretinde İstanbul'da araç kiralayan Mahmut M., ile zanlılardan Murat A.'nın Ankara'da ikamet eden ablası Meliha K.'yi gözaltına aldı. Şüpheliler sorgulamalarının ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Abla Meliha K.'nin tetikçi Murat A.'yı kamera kayıtlarındaki görüntülerinden teşhis ettiği öğrenildi. Mahmut M.'nin cinayeti duyunca kaçtığı sonrasında polise gelip teslim olduğu bildirildi. İki zanlıyı sakladığı ileri sürülen Okan A., ise her yerde aranıyor.