Mülteci kışkırtması Gezicilerin işi çıktı!

İstanbul'dan Edirne'ye yürürken Esenyurt'ta polisle arbede yaşayan mültecilerin, Gezi olaylarında da rol alan bazı yabancı ajanlar tarafından kışkırtıldığı ortaya çıktı

Mülteci kışkırtması Gezicilerin işi çıktı!
Çarşamba 23.09.2015
Son Güncelleme: Çarşamba 23.09.2015
ABONE OL
Mültecilerle Esenyurt'ta yaşanan arbedenin ardından 5 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan Nora Sophia'nın Alman istihbarat birimi BND'ye Lecaille Charlotte'nin Fransız istihbarat birimi DSGE'ye çalıştığı ortaya çıktı. Suriye uyruklu diğer 3 kişi A. Fares, M. Fares ve A. Sakkal'ın ise bu ajanlar tarafından para ve Avrupa'ya götürülme vaadiyle kandırılıp yönlendirildiği anlaşıldı. Gözaltına alındıklarında kendilerini "gazeteci" olarak tanıtan ancak üzerlerinden basın kimliği çıkmayan iki ajanın, Gezi olaylarında da "Anarşistler" adlı bir grubun içinde yer aldığı, birçok kez Türkiye'ye giriş çıkış yaptığı belirlendi. 15- 20 gün önce Türkiye'ye geldiği saptanan ikilinin 2013'ten itibaren "Anarşistler" grubunun İzmir'deki kamplarına aralıklarla katıldığı kaydedildi. Alman ve Fransız istihbarat teşkilatlarının Anarşistler grubunun çalışmalarını desteklediği ve yönlendirdiği tespit edildi. Mültecileri polise karşı kışkırtmak için gıda ve diğer bazı ihtiyaç yardımında da bulundukları belirlenen ajanların kendilerini, gazetecinin yanı sıra Göçmen Dayanışma Derneği üyesi olarak tanıttıkları da öğrenildi.

AMAÇ MÜLTECİ GEZİSİ

Ajanların, provokatörlük yaparak asayişi bozmayı amaçladığı, mülteciler üzerinden mağduriyet algısı oluşturarak Gezi benzeri olaylar çıkarmaya çalıştığı kayıtlara geçti. Provokatörlerin bu girişimleriyle Türkiye'yi uluslararası arenada zor durumda bırakma ve yaklaşan seçimler öncesinde kaotik bir ortam oluşturmayı hedeflediği kaydedildi. Gözaltına alınan aralarında iki ajanın da bulunduğu 5 şüphelinin Emniyet'teki ifadeleri sürerken yine savcıdan gelen ikinci talimat şaşırttı. Savcı, 5 şüphelinin serbest bırakılıp Göç İdaresi'ne gönderilmesine, buradan da sınır dışı (deport) edilmelerine karar verildi.