Kemal Kılıçdaroğlu'na tarihçilerden tepki: Ecdada saldırmaktan vazgeç!

Düzenledikleri sözde eğitim çalıştayında, Osmanlı’da halkın yüzde 95’inin okuma yazma bilmediğini iddia eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na tarihçilerden çok sert tepki geldi. Osmanlı’nın bir kültür ve medeniyet devleti olduğuna dikkat çeken tarihçiler, “Cumhuriyeti kuran kadro bile Osmanlı’nın son döneminde açılan okullardan mezun olmuştur. Osmanlı’da genel okuryazar oranı yüzde 66.2 iken, aynı dönemlerde Rusya’da % 17, İspanya %39, İtalya %45 seviyesindeydi. CHP’nin ecdada saldırmayı propaganda haline getirmekten vazgeçmesi lazım” ifadelerini kullandılar.

Kemal Kılıçdaroğlu'na tarihçilerden tepki: Ecdada saldırmaktan vazgeç!

Osmanlı devletini kötülemeyi parti propagandası haline getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu iftirası da elinde patladı. Düzenledikleri Eğitim Çalıştayı'nda Osmanlı devletinde halkın yüzde 95'ini okuma yazma bilmemekle suçlayan Kılıçdaroğlu'nun yalanını tarihçiler yüzüne vurdu.
Osmanlı'nın bir kültür ve medeniyet devleti olduğuna dikkat çeken tarihçiler, "Cumhuriyeti kuran kadro bile Osmanlı'nın son döneminde açılan okullardan mezun olmuştur. Osmanlı'da genel okuryazar oranı yüzde 66.2 iken, aynı dönemlerde Rusya'da % 17, İspanya %39, İtalya %45 seviyesindeydi. CHP'nin ecdada saldırmayı propaganda haline getirmekten vazgeçmesi lazım" ifadelerini kullandılar.

AKRANLARINA FARK ATMIŞTI

Kılıçdaroğlu'nun Osmanlı'daki eğitim sistemi hakkında hiçbir bilgisi olmadığına dikkat çeken tarihçi yazar Şükrü Altın, "Osmanlı döneminde orta, lise ve yüksek tahsilde veya gayrı resmî mekteplerde okuyan, hususi ders alan talebeler sayısı bu günden farkı yoktu. Osmanlı'da genel okuryazar oranı yüzde 66.2 iken, aynı dönemlerde Rusya'da % 17'dir. İspanya, %39, İtalya %45, Belçika,%74, Fransa %78 idi" şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun Osmanlı kütüphaneleri hakkında araştırma yapması gerektiğini kaydeden Altın, "Kılıçdaroğlu Osmanlı kütüphaneleri hakkında biraz araştırma yapsın. Yakılan kitaplarımız, Bulgaristan'a hurda olarak satılan, İngiltere ve Amerika'ya kaçırılan kitaplarımızdan bahsetmiyorum. Yaptığım araştırmada ABD'nin Michigan Üniversite kütüphanesinde yüzlerce jurnal ve el yazması kitap olduğunu şaşkınlıkla öğrendim. Kılıçdaroğlu; Harf inkılabıyla bir gecede okuma yazma oranı Türkiye'de yüzde 5'e düştü derse doğrudur. Latin harflerine geçiş, okuma yazma oranına vurulmuş bir darbeydi" dedi.

BİRÇOK LİSE OSMANLI'DAN KALMA

Osmanlı'yı suçlayıcı dilin terk edilmesi gerektiğini vurgulayan tarihçi yazar Süleyman Kocabaş, "Osmanlı gibi üç kıta yedi denize hükmetmiş bir devleti, cehaletle suçlamaya çalışan açıklamalar bunlar. Balkanlar, Arap coğrafyası, Kuzey Afrika ve Anadolu'yu kapsayan sınırları olan bir devlette yüzde 5 oranında okuma vardı demek spekülatif bir açıklamadan öte bir şey değildir. Bu tarz açıklamalarla Osmanlı cehaletin merkezi gibi gösteriliyor. Kesinliği olmayan belgeler üzerinde konuşmak her şeyden önce bir siyasetçiye yakışmaz" dedi. Osmanlı'nın en zor döneminde bile eğitim atağı olduğuna dikkat çeken Kocabaş, "1800'lü yılların ikinci yarısından sonra bile büyük bir eğitim atağı başlatılmıştır. Köylere kadar okullar, liseler kurulmuştur. Bugün hâlâ eğitim veren birçok lise Osmanlı'dan kalmaktadır. Osmanlı gibi koskoca bir devletin memurları bile yüzde ondan fazla eder. Bu tarz açıklamalarla tarihe düşman bir nesil yetiştirmeye çalışmak hoş değil" ifadelerini kullandı. (Yeniakit)

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun bu skandalına Habertürk yazarı Murat Bardakçı da sessiz kalmadı. Bugünkü köşe yazısında Kılıçdaroğlu'nun çalıştaydaki skandal ifadelerine yer veren Bardakçı, "Siz siz olun, Kemal Bey'in bu söylediklerine sakın inanmayın, anlattıklarını doğru zannedip de itimad ettiğiniz takdirde bildiğinizden şaşarsınız, zira ne dedi ise tamamı yanlıştır" ifadelerini kullandı..

İŞTE CHP'NİN EĞİTİM KURULTAYI'NI ELEŞTİREN BARDAKÇI'NIN O YAZISI…

CEHALET ÇALIŞTAYI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin dün düzenlediği Eğitim Çalıştayı'nın açılışında önemli, çok önemli bir konuşma yaptı ve Türkiye'ye mükemmel bir tarih dersi verdi!

Kemal Bey, Osmanlı döneminde nasıl bir taassup, cehalet ve karanlık içerisinde olduğumuzu uzun uzun anlattı, 16. asır İslam dünyasının meşhur astronomu ve İstanbul'un ilk rasathanesinin kurucusu Takiyüddin'den bahsetti; Fatih'in İstanbul'a çağırdığı Takiyüddin'iÜçüncü Selim'in müneccimbaşılığa getirdiğini, sinüs, kosinüs ve tanjantıKopernik'ten önce Takiyüddin'in kullandığını, Galata Kulesi'nde gözlemler yaptığını, sonra bir rasathane kurduğunu ama rasathanenin fetva ile yıkıldığını anlattı...

Kılıçdaroğlu'nun milleti irşadı bu kadarla kalmadı, Osmanlı dönemindeki cehaletimizi de hatırlattı ve 1800'lü senelerde okuma-yazma oranının erkeklerde yüzde beş ile altı, kadınlarda da "binde sekiz" olduğunu söyledi!

Ne kadar dopdolu, önemli, heyecan verici ve âlimâne ifadeler gibi geliyor değil mi? Ama siz siz olun, Kemal Bey'in bu söylediklerine sakın inanmayın, anlattıklarını doğru zannedip de itimad ettiğiniz takdirde bildiğinizden şaşarsınız, zira ne dedi ise tamamı yanlıştır!

PADİŞAHIN ZAMAN MAKİNESİ!

Kemal Bey'in bahsettiği Takiyüddin 1520'lerde dünyaya geliyor, hayattan 1585'te ayrılıyor, Üçüncü Selim ise 1789 ile 1807 arasında hüküm sürüyor, yani Takiyüddin'den nerede ise iki asır sonra yaşıyor ama ne yapıyor, ediyor bilinmez, belki bir çeşit zaman makinesi kullanıp yahut tayy-ı zaman yapıp iki asır geriye gidiyor ve Takiyüddün'i müneccimbaşı tayin ediyor!

CHP liderinin hataları bu kadarla kalmış olsa oturup şükredin!

Kılıçdaroğlu konuşmasında Kopernik'ten de sözediyor, büyük bir âlim olan Takiyüddin'in sinüs, kosinüs ve tanjantı Kopernik'ten önce kullandığını anlatıyordu...

Ama o da ne? Kopernik bizim Takiyüddin'den sonra değil, önce yaşıyor; Takiyüddin'in dünyaya gelmesinden elli sene önce, 1473'te doğuyor ve 1543'te öldüğünde de Takiyüddin henüz yirmili yaşlarında bulunuyor... Ama bu Kopernik dedikleri âdem kâhin değil matematikçi ve astronom olduğu için seneler sonra Takiyüddin diye birinin çıkacağını ve sinüs, kosinüs yahut tanjant bahislerinde kendisine nal toplatacağını göremiyor!

"Aman da nasıl cahil bir toplumuz" demeye bayılan zevâtın Osmanlı'da okur-yazarlık konusunda senelerdir söylediklerine cevap vermekten dilimde tüy bittiği için, Kılıçdaroğlu'nun bu güruhun iddialarının tekrarı olan sözleri hakkında sadece bir-iki hususu hatırlatmakla yetineceğim: 19. asır Osmanlı İmparatorluğu'nda erkeklerin okur-yazarlık oranı yüzde beş olabilir de, ama olmayabilir de! Zira bu konuda Kemal Bey'in iddia ettiği gibi bir istatistik yoktur! Hele bu oranın kadınlarda "binde sekiz"olduğunu ortaya çıkartacak, yani çok geniş bir alan araştırmasına ihtiyaç gösterecek bir çalışma hiç yapılmamıştır!

BİZE ULAŞIN