Kumpas davasını çökertecek itiraf

Sarraf’ın Eylül 2016'da cezaevindeyken yaptığı bir telefon görüşmesinde, "yalan söylemezsem beni bırakmayacaklar” dediği ortaya çıktı. ABD’deki yargı tiyatrosunu çökertecek itiraf cezaevindeki telefon kayıtlarında yer alıyor.

Kumpas davasını çökertecek itiraf

ABD'deki FETÖ iş birliğiyle hazırlanan kumpas davası gün geçtikçe çöküyor. Türkiye'ye ekonomik olarak köşeye sıkıştırmak isteyen küresel çete, FETÖ'cü militanların başlattığı 17/25 Aralık darbe girişimini ABD'ye taşıdı. Hakan Atilla'nın sanık olarak yer aldığı davada Rıza Sarraf'ın ise nasıl itirafçı yapıldığı ortaya çıktı.

"YALAN SÖYLEYECEKSİN"

Rıza Sarraf'ın davanın seyrini değiştirecek ses kayıtları ortaya çıktı. Rıza Sarraf'ın 15 Eylül 2016 tarihinde dayısı Ahad Khabbaz Tamimi telefonda görüştüğü ve dayısına "Eğer ABD'de hapsedilmişsen çıkmak için ya yalan söyleyeceksin ya da kurtulabilmek için işlemediğin suçları kabul ediceksin" dediği mahkeme tutanaklarına girdi.ABD'deki kumpas davada tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları; söz konusu ses kaydını New York Güney Bölge Hakimi Richard Berman'a mektupla sundu.

"ZARRAB HAPİSTEN ÇIKMAK YA DA CEZAYI AZALTMAK İÇİN İFADE UYDURDU"
Reuters haber ajansı da, Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bir mektuba yer verdi. New York Güney Bölge Hakimi Richard Berman'a yazılan mektupta Mehmet Hakan Atilla'nın avukatlarının, 15 Eylül 2016'da Zarrab ile Ahad isimli bir şahsın telefon görüşmesine yer verildi.
Söz konusu telefon görüşmesinde, Zarrab'ın ihtiyaç durumunda hapisten dışarı çıkmak ya da daha az bir ceza almak için yalan söylemeyi Ahad isimli kişiyle konuştuğu aktarıldı. Savunma avukatları tarafından yazılan mektupta, "Zarrab, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" cümlesi kullanıldı.

Sarraf’tan Dubai pazarlığı

BİZE ULAŞIN