Obezite hareketi

Mersin'de obeziteyle mücadele için "Sağlık İçin Hareket Et" adı altında yürüyüş düzenlendi. Katılımcılar jimnastik ve zumba gösterisi yaparken halk izledi

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Mersin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü obezite hastalığıyla mücadele etmek ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla "Sağlık İçin Hareket Et" başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik için, kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, çalışanları, Mersin Gezgin Bisikletçiler Derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaşın, etkinlik için Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Beşiktaş Meydanı'nda toplandı. Obeziteyle mücadeleye yönelik pankartlar açan grup, bando eşliğinde Barış Meydanı'na doğru yürüdü.

OBEZİTE ÇAĞIN HASTALIĞI
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik "Dünyada ve Türkiye'de giderek artan obezite, çağın hastalığı durumundadır. Bakanlığımızca yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"nın yayınlanmamış olan ön raporuna göre, ülke nüfusunun yüzde 71.9'u egzersiz yapmamaktadır. Biz de sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konularında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bu etkinliği gerçekleştirdik" dedi.

ZUMBA DANSI YAPILDI

Düzenli egzersizin tek başına, daha kaliteli bir yaşamı 10 ile 20 yıl daha uzattığını da hatırlatan Kemik, "Egzersiz günlük yaşamın bir parçası haline getirilmelidir" dedi. Konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden gelen Tekvando ve Ritmik Jimnastik ekibi kısa bir gösteri sundu. Hemen ardından alanda bulunan herkesin katılımıyla günde 1 saat yapıldığında 500 kalori harcandığı bildirilen 'zumba' dansı gösterisi yapıldı.