Konukoğlu: Türkiye cennet bir ülke oldu

Konukoğlu, IMF'ye borcunu bitiren Türkiye'nin çok iyi bir dönemi yaşadığını belirterek, "Şu anda cennet gibi" dedi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye'nin çok iyi bir dönemi yaşadığını belirterek, "Türkiye'nin her dönemini gördük. Şu anda Türkiye bir cennet. IMF'e borç bitti. Bunlar hayal değil, gerçek" dedi. Konukoğlu, Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Ramada Otel'de düzenlediği "Bir Başarı Hikayesi" isimli toplantısına katılarak deneyimlerini paylaştı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu'nun da aralarında bulunduğu 300'e yakın katılımcıya iş yaşamına ilişkin bilgi veren ve SANKO'nun tarihsel gelişimini anlatan Konukoğlu, Türkiye'nin bugünkü durumunun "çok çok iyi" dolduğunu söyledi.

AB KAPIMIZA GELECEK
"Türkiye'nin AB'ye girmesine gerek yok, Zaten AB önünde sonunda kapımıza gelecek" diyen Konukoğlu, IMF'e borcun bitmesini ise "hayal değil, gerçek" olarak yorumladı. Borçlu insanın, borcu verenin her söylediğini yapmak durumunda kaldığına işaret eden Konukoğlu, borcu ülke için de aynı durumun söz konusu olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin milli gelirinin, ihracatının ve yurtdışında itibarının çok arttığını kaydeden Konukoğlu, daha sonra işadamlarının sorularını yanıtladı. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerini 1989 yılından beri Sani Konukoğlu Vakfı aracılığı ile yürüttüklerini anlatan Konukoğlu, şimdiye kadar 2'si fakülte binası olmak üzere 18 okul yaptırdıklarını, birisi fakülte olmak üzere 4 okulun da inşa halinde olduğunu bildirdi.

İŞADAMLARINA ÖNERİLER
İşadamları ve sanayicilere, çocuklarını küçük yaşlardan itibaren işyerine götürmelerini öneren Konukoğlu, işin başındakilerin günü geldiğinde görevden çekilmesini bilmesi gerektiğinin altını çizdi. Babaların ve ağabeylerin belirli bir yaşa geldiğinde yönetimden çekilmesi ve yönetime geleni gerektiğinde uyararak desteklemesinin başarıyı sürekli kılacağına vurgu yapan Konukoğlu, "Görev değişiklikleri ölümle olursa, hem şirketlerin başarısı ve sürekliliği riske edilir hem de geriden gelenlerin önü tıkanacağı için motivasyonlarının azalmasına neden olunur" diye konuştu.

GÜCÜNE GÖRE BORÇ
İş dünyasında kredisiz başarılı olunamayacağını, ancak 10 liralık kaynak varken 100 liralık işe de girişilmemesi gerektiğini belirten Konukoğlu, "Herkes gücü oranında yatırıma kaynak ayırmalı. Girişimci varlığının yüzde 30-40'ını yatırıma ayırmalı. Hiç kimse varlığının yüzde 10'undan fazlasına borçlanmamalı, borç vermemeli. Verdiğiniz borç dönmediğinde siz de ekonomik olarak bitmemelisiniz. Markalaşmak çok önemli bir olgu ama kolay da bir iş değil" diye konuştu.