Teknoloji çocukta kanser riski demek

Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, teknoloji ile erken tanışmanın, çocukluk çağı kanserleri riskini artırdığını söyledi

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Çocukların ellerinden düşmeyen cep telefonları, soludukları havanın kirliliği ya da kimyasal maddelere maruz kalmaları, onların küçük yaşta kansere yakalanma riskini artırıyor. Türkiye'de çocukluk çağında görülen kanserlerin başında ise lösemi geliyor. Acıbadem Adana Hastanesi'nden Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, teknoloji ile erken yaşlarda tanışma ve çevresel kirliliğin, çocukluk çağında görülen kanserlerde artışa neden olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Antmen öte yandan özellikle lösemili çocuklara uygulanan kök hücre nakli ile tedavi başarısının yüzde 90'a çıktığını vurguladı.

İLK SIRADA LÖSEMİ VAR
0-15 yaş arasında görülen kanserleri 'çocukluk çağı kanseri' olarak tanımlayan uzmanlar, Türkiye'de her yıl 2 bin 500 ile 3 bin çocuğa, çocukluk çağı kanseri tanısı konduğunu belirtiyor. Çocukluk çağı döneminde görülen kanser türleriyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Bülent Antmen, bu dönemde görülen kanser türleri arasında ilk sırayı, löseminin aldığını söylüyor. Prof. Dr. Bülent Antmen, ailelerin bu hastalığa karşı duyarlı ve dikkatli olmasının önemini vurgulayarak "Özellikle çocukta hızla ilerleyen solukluk, karaciğer ve dalak büyümesi olması durumunda hemen hekime başvurulması gerekmektedir" dedi.

AİLELER NELER YAPMALI?
•Çocuklar teknoloji ile mümkün olduğunca geç tanışmalı. Küçük yaşlarda bilgisayar, cep telefonu ve mikrodalga fırınlar gibi fiziksel dalga yaratabilecek teknolojik ürünlerden mümkün olduğunca uzak tutulmalı.
• Yüksek gerilim hattı geçen yerlerde uzun süreli yaşanmamalı.
• Doğal ortamda yetişmeyen her şey kanseri tetikleyebiliyor. Bu tetiklemenin kimde, ne zaman, niye ortaya çıktığı henüz bilinmiyor.
• Bebekler mutlaka anne sütü ile beslenmeli. Anne sütü, çocukları ileriki yaşlarında da kanserden koruyor. 18 ay boyunca anne sütü alan bir bebeğin orta yaşlarda karaciğer kanserine yakalanma riski 10 kat azalıyor.