Sağlık turizminde etkili pazar: Irak

Adana Sağlık Turizmi Derneği'nin yaptığı araştırma, komşu ülke Irak'ın başta sağlık altyapısının yetersizliği nedeniyle sektör açısından büyük pazar olduğunu ortaya koydu

Adana Sağlık Turizmi Derneği'nin (ASTD) Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Mali Destek Programı desteğiyle yaptığı "Adana Destinasyonu Irak Sağlık Turizmi Pazar Araştırması" sonuçları açıklandı. Seyhan Oteli'nde Vali Hüseyin Avni Coş'un da katılımıyla düzenlenen proje kapanış toplantısında, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Turizm Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz, Irak'ın özellikle sağlık altyapısının yetersizliği ve Türkiye'deki gibi bir sosyal güvenlik sisteminin bulunmamasına dikkat çekti. Doç. Dr. Yavuz, Adana'nın Iraklı hastaların tedavisi konusunda rakipsiz bir konumda bulunduğu vurgulandı.

ORTAK HAREKET EDİLMELİ

Prof. Nejat Erk ise sağlık turizminde Irak pazarıyla ilgili SWOT analizinin 'tehditler' bölümünü "Komşu ülkelerle yaşanan ve yaşanabilecek gerilimler, uluslararası ve ulusal düzeyde artan güçlü rekabet, aleyhimize işleyen uluslararası sosyal güvenlik anlaşmaları, direkt uçuşların olmaması" diye özetledi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na getirildiği için görevini devredecek olan ASTD Başkanı Hüseyin Çelik de konuşmasında yaşlı turizminin bu bölgeye kazandırılması ve Adana-Mersin-Hatay üçgeninin sağlık turizminde ortak hareket etmesi gerekliliği konularına dikkat çekti.

TÜRKİYE'NİN 30 YIL GERİSİNDE
Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak ise kurum olarak kendilerinin bir işe yarayan, sonuca ulaşan projelere destek verdiklerini belirtti. Türkiye'de kaynak sıkıntısı olmadığını, nitelikli proje sıkıntısı yaşandığını belirten Şarbak, "Katma değer yaratan projeler istiyoruz. ASTD'nin projesi de bize göre katma değer üreten bir proje" diye konuştu. ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Uzer de sunumunda Irak'ta sağlık sektörü hakkında bilgi verdi. Uzer, Irak'ın tıpta Türkiye'nin 30 yıl gerisinde olduğunu söyledi.

TESİSLER ARTIRILMALI

Vali Hüseyin Avni Coş da yaptığı değerlendirme konuşmasında sağlık turizmine Adana, Mersin ve Hatay'ın bölge olarak bakması gerektiğini vurguladı. Coş sağlık turizmi tanıtım çalışmaları için ise "Artan tesisler, kentin ve bölgenin destinasyon olma iddiasını güçlendirecektir. En iyi tanıtım hasta memnuniyetidir. Adana'da tedavi görüp iyileşmiş hastaların memnuniyetlerini anlattıkları bir tanıtım çalışması iyi olabilir" diye konuştu. Coş ayrıca, Haluk Uygur'un hazırlayıp toplantıda tanıtımını yaptığı Adana Kent Rehberi'ndeki telefon numaralarının güncellenmesini istedi.

BİZE ULAŞIN