Silifke'de fırtına seraları vurdu

Mersin'in Silifke ilçesinde saatte 80-90 kilometre hızla esen şiddetli rüzgar özellikle Atayurt beldesindeki seralara büyük zarar verdi

Bölgemizde üç gündür devam eden olumsuz hava koşulları seralara büyük zarar verdi. Mersin'in Silifke ilçesindeki Atayurt beldesinde bulunan domates, kabak, çilek ve salatalık ekili seraların naylon brandaları yırtıldı, ürünler dallarından koptu, fideler zarar gördü. Yaklaşık 30 ayrı serada meydana gelen hasarın büyük olduğu, sera üreticilerinin ürün kaybı yaşadığı bildirildi. Saatteki hızı 80-90 kilometreyi bulan şiddetli rüzgar yüzünden serası zarar gören üreticilerden Hasan Üredi, "Rüzgar gece boyunca devam etti. Sabah kalktığımızda seralarımızın yerle bir olduğunu gördük. Ürünlerimiz mahvoldu. Zararımız gerçekten çok büyük. Yetkililerden hasar tespit çalışmalarını başlatarak üreticinin banka ve vergi dairelerine olan borçlarının ertelenmesini bekliyoruz. Aksi halde hepimiz iflas bayrağını çekeriz" dedi.

SOĞUKTAN DONACAK
Mehmet Gedik ise "Gece başlayan fırtına seralarımıza zarar verdi. Seraların üstü açık ve demirleri yıkılmış durumda. Kişi başı yaklaşık 25-30 bin lira zararımız var. Hava ısısı birden düştü. Mahsulümüz donma tehlikesi yaşıyor" dedi. Öte yandan Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, kendilerine çok sayıda başvurunun yapıldığını, görevli heyetin zarar gören diğer köylerde incelemelerinin sürdüğünü belirtti.
BİZE ULAŞIN