Bilgisine güvenerek ahır ve sığır kazandı

Bilgi yarışmasında dereceye giren Osmaniyeli kadın çiftçi Hasret Lök, hazırladığı projeye 50 bin lira destek aldı. Lök'ün şimdi bir ahırı ve 10 süt sığırı var

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bilgi yarışmasında Türkiye 3'üncüsü olan Hasret Lök, hazırladığı projeye 50 bin lira hibe desteği alarak köyünde açık sistem ahır kurdu. Lök, "Yarışmaya girdiğimde bir şeyim yoktu, şimdi açık sistem ahırım ve 10 süt sığırım var" dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sağlam ise "Hasret hanım, sadece köyündeki kadınlara değil, bütün çiftçilere örnek olmuştur. Projesinin, süt sığırcılığıyla uğraşan çiftçilere yeni bakış açısı getireceğine inanıyorum" dedi. Merkeze bağlı Kazmaca köyünde yaşayan Hasret Lök (34), süt sığırı yetiştiriciliğiyle ilgili proje hazırlayıp, ön koşulu yerine getirdikten sonra "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" genel kültür ve bilgi yarışmasına başvurduğunu, il ve bölge birinciliğinin ardından Balıkesir'deki finalde Türkiye 3'üncülüğü elde ettiğini anlattı. Yarışmada dereceye girdiği için "Köyümdeki kadınlara örnek olmak istiyorum" başlıklı projesine 50 bin lira hibe desteği aldığını belirten Lök, köyüne açık sistem ahır kurduğunu ve 10 gebe süt sığırı yetiştirmeye başladığını kaydetti.

KÖYÜMDE BİR İLKİ BAŞARDIM
Yarışma sayesinde hayatının değiştiğini, elde ettiği başarıyla çiftçi kadınlara örnek olduğunu düşündüğünü vurgulayan Lök, sığırlardan üçünün buzağıladığını, hayvanlarına özenle baktığını söyledi. Çiftçi çocuğu olmasının yarışmada avantaj sağladığına değinen Lök, şöyle konuştu: "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yarışması için kadın çiftçiler çok sayıda proje hazırladı. Kazandığım başarı ve kurduğum ahır, kadın çiftçileri heyecanlandırdı. Köyümde açık sistem ahırı ilk ben kurdum. Bu işin avantajlarını çiftçilerimize anlatıyorum."

BİZE ULAŞIN