Kuzey Irak'tan Mersin'e daha fazla turist gelecek

Kuzey Irak Bölgesel Turizm Direktörü Taher Ali Rasul, Mersin'e bundan sonra daha fazla turist yönlendireceklerini belirtti

Turizm Haftası nedeniyle Mersin Turizm İşletmecileri Derneği'nin davetlisi olarak kente gelen Kuzey Irak Bölgesel Turizm Direktörü Taher Ali Resul, artık daha fazla turisti Mersin'e yönlendireceklerini söyledi. Görüşmeleri değerlendiren Rasul, "Turistlerimizi daha önce İstanbul, İzmir ve Bursa'ya götürüyorduk bundan sonra Mersin'e yönlendireceğiz. Mersin'de tarihi, kültürel zenginliğin yanında çok güzel bir doğa var. Ayrıca Mersin, saydığım diğer illere göre bize daha yakın. Hem de Mersin denizinin ayrı bir güzelliği var" dedi.

DEVLET POLİTİKASI

Mersin turizminin canlanması için özel sektör olarak çok büyük çabalar verdiğine değinen MERTİD Başkanı Hamit İzol ise "MERTİD olarak, Hollanda, İngiltere, Irak başta olmak üzeri birçok yerde fuarlara katıldık. Birçok temasta bulunduk. Mersin'in turizm alanında tanınması ve kalkınması için olağan üstü çalışmaktayız. Sadece bizim çabalarımızla olmaz. Nasıl ki bir dönem Antalya bir devlet politikasıydı ve bu politika başarılı olduysa, aynı projelerin Mersin için de devreye koyulması gerekmektedir. Bizim Antalya'da fazlamız var ama eksiğimiz yok" diye konuştu.

BAĞLARIMIZ VAR
İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu'nu da ziyaret eden Kuzey Irak heyeti, fikir alışverişinde bulundu. Rasul, "Bizim Türkiye ile kardeşlik bağlarımız var. Bu bağları ticaret ve turizm sayesinde daha da güçlü bir hale getireceğiz. Sadece bizim gelmemizle olmaz. Mersinli yatırımcıların da ülkemize gelip yatırım yapmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Irak kültürü ile Türk kültürünün birbirine yakın olduğu söyleyen Kabahasanoğlu ise "Irak en fazla ticaret yaptığımız ülkeler arasında yer almaktadır. Turizm anlamında da iki ülke arasında turist sayısının artması için her türlü işbirliğine hazırız" dedi.
BİZE ULAŞIN