Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayati tehlikesi sürüyor

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne kaldırılan Mutasavvıf ve Nakşibendi şeyhi Nazım Kıbrısî'nin durumu ciddiyetini koruyor

  • Güney
  • Cumartesi 20.04.2014
Solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne kaldırılan Şeyh Nazım Kıbrısî'nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı. KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu'da YDÜ Hastanesi'ne gelip bilgi aldı. YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Göğüs Hastalıkları, Alerji ve Uyku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Finn Rasmussen ve Kalp Merkezi Başkanı Prof. Dr. Barış Ökçün, Şeyh Nazım Kıbrısi'nin sağlık durumu hakkındaki son gelişmeleri basın ve yakınlarıyla paylaştı.

TANSİYONU ÇOK DÜŞÜK

Başhekim Dr. Sevim Erkmen, Şeyh Nazım'ın akut solunum yetmezliği cihazına bağlı, şuurunun kapalı ve ön planda kalp yetmezliği tanılarıyla geldiğini söyledi. Dr. Erkmen, yapılan tetkik ve araştırmalarda, radyolojik ve laboratuvar alanında, kalp yetmezliğinin dahili olduğu, asıl sorunun infeksiyona bağlı akut solunum yetmezliği ve ilave olarak da kronik zemin oluşturan akut böbrek yetmezliği olduğunun gözlendiğini ifade etti. Akşam tansiyonunun çok düşük olduğunu söyleyen Dr. Erkmen, Şeyh Nazım'ın hayati tehlikesini koruduğunu belirtti.

POZİTİF DÜŞÜNÜLMELİ

Ardından söz alan Göğüs Hastalıkları, Alerji ve Uyku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, Şeyh Nazım Kıbrısi'nin durumunun daha iyi olduğunu, kan basınç değerlerinin normale geldiğini ve bunun için destek tedavinin olmadığını belirtti. Prof. Dr. Rasmussen, Kıbrısi'nin solunum cihazına bağlı fakat kendi solunumumun da olduğunu, bu nedenle pozitif düşünülmenin gerektiğini söyleyerek takiplerinin devam edeceğini vurguladı.

REAKSİYON VERİYOR

Ziyaret'in ardından YDÜ Hastanesi girişinde bekleyen müritlerle bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu basınada kısa bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Yoğun bakımda ziyaret ettim. Reaksiyon veriyor. Sıkı kontrol altında altında tutuluyor. Bünye bu sıkıntıyı kaldırabilir mi kaldıramaz mı şu anda yorum yapmak kolay değil. Kendisine seslendiğimizde bize reaksiyon verdi ama cevap veremeyecek durumdadır. İnşallah yakın zamanda toparlar" dedi.
BİZE ULAŞIN