Adana'da oda ve borsalar güç birliği için buluştu

Adana'da, TOBB'a bağlı odalar ve borsaların yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda, güç birliği vurgusu yapıldı

Adana Sanayi Odası'nın (ADASO) evsahipliğinde gerçekleştirilen TOBB'a Bağlı Adana İl Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı'nda, kentin tekrar marka şehir haline gelmesi için yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde ortak çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı. Divan Kurulu Başkanlığı'nı ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, üyeliklerini ise Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç'in yaptığı toplantıya, Adana, Kozan ve Ceyhan'da bulunan TOBB'a bağlı oda ve borsaların başkan, yönetim kurulu üyeleri ve genel sekreterleri katıldı. Toplantıda, kentin ve iş dünyasının sorunları ve beklentileri ile çözüm önerileri dile getirildi.

TANITMA VAKIF KURULMALI

ADASO Zeki Kıvanç, sektörel sanayi siteleri oluşturulamamasının kentin önemli sorunlarından biri olduğunda dikkat çekti. Kıvanç, "Ne yazık ki şehrimizde imar denince akla hep konut imar planı gelmiş, sanayi ve ticarete ilişkin imar planları hiç gündeme gelmemiştir. Oysa bir kentin marka kent olması, bütün değerlerinin planlı olmasıyla mümkün olmaktadır" dedi. Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe de kümelenmenin önemini vurgularken, kentsel dönüşümün sadece konut alanında değil işyerleri anlamında da gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi. Menevşe, "Kentin ve ekonomisinin gelişmesi, yatırım için cazip hale gelmesi, tanıtımının profesyonelce yapılması için yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalışmalıdır. Bu amaçla mutlaka Adana Tanıtma Vakfı kurulmalıdır" diye konuştu.

VEKİLLER DAVET EDİLECEK
Adana Ticaret Borsası (ATB) Meclis Başkanı Şahin Bilgiç ise Adana'nın geçmişte önemli marka şehir olduğunu, tekrar marka şehir haline gelmesinin zor olmadığını, bildirdi. "Taşın altına elimizi koyar, riskler alabilirsek umut ediyorum ki Adana eski günlerinden daha iyi noktalara gelecektir" diyen Bilgiç, 'Ben Adana için varım' diyen herkesin ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Kozan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yağan da İspanya'ya narenciye sektörüne yönelik düzenledikleri iş heyeti gezisi ile ilgili bilgi verdi. ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak'ın bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunduğu toplantıda, milletvekilleri ve belediye başkanlarının davet edilerek, ortak projeler ve çalışmaların görüşülmesi kararlaştırıldı.

BİZE ULAŞIN