Sıradışı projeler ödülü getirdi

Yeni Zelanda'dan 'Edebiyat ve Sanat Ödülü' alan Gaziantep Şahinbey Kaymakamlığı, son 3 yılda özellikle kadınlar ve çocuklara yönelik eşine az rastlanan projeler gerçekleştirdi

Yeni Zelanda'nın The Dark Hourse Üniversitesi Ödül Konseyi tarafından yılın 'Edebiyat ve Sanat Ödülü'ne layık görülen Gaziantep Şahinbey Kaymakamlığı, son 3 yıl boyunca özellikle ve kadınların sosyal, sanatsal ve kültürel gelişimi için geliştirdiği çarpıcı projeleri hayata geçirdi. Kaymakam Uğur Turan'ın öncülük ettiği projelerin kiminde öğrencilere Gaziantep'in kurtuluş destanı anlatıldı, kiminde ise şairler konuk edildi. Bazı projelerde de mesleki eğitim verildi. Dünyada bu ödülü alan 3'üncü Türk ve ilk bürokrat olan Kaymakam Uğur Turan eğitim, edebiyat ve sanatın ağırlıklı olduğu projelerin uluslararası ödülle taçlandırılmasının gurur verici olduğunu söyledi.

HER PROJE AYRI BAŞARI
Şahinbey Kaymakamlığı'nın Yeni Zelanda'dan ödül almasını sağlayan projelerden bazıları şunlar:
Şahinbeyve Karayılan Sizinle Öğrencilerin Gaziantep'in kurtuluş destanını en iyi şekilde öğrenmesi için başlatıldı. Gaziantep'i korurken şehit olan Şahinbey ve Karayılan'ın hayatlarının yer aldığı 5 bin adet kitap öğrencilere dağıtıldı. Vefa Vatan Borcudur Şehit Şahinbey ve Karayılan'ın öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılması ve vatan sevgisi, birlik ve beraberlik duygularının inşasında bireyin fonksiyonunun önemi konusunda çocuklara bilgilendirme yapıldı. Kültür ve Edebiyat Günleri 26 şairin katıldığı "Şiir Dinletisi ", "Dünü ve Bugünü İtibariyle Gaziantep'te Edebiyat ve Edebiyat Çalışmaları" konulu panel ve Şahinbey'in hayatının anlatıldığı bir konferans düzenlendi. Sokaktan Eğitime ve Üretime Katılım Halı dokuma, çantacılık, bilgisayar destekli nakış, bilgisayar, ahşap boyama, müzik, futbol ve masa tenisi kursları açıldı. Ayrıca; aile ve çocuk merkezinde 0-6 yaş grubu çocuklar için kreş ve gündüz bakım evi hizmeti sunuldu. Vargel Projesi Yoksul ailelerin özellikle kız çocuklarını belli dönemlerden sonra okutmamalarının önüne geçmek için geliştirilen insan odaklı çalışmalar yapıldı. Şahinbey'in Evi Kültür Merkezi Şahinbey'in yaşadığı evin tanıtılmasıyla; onun mücadele yıllarında göstermiş olduğu gayretinin sergilenmesi, yetişmekte olan nesil için milli ve manevi özveride örnek teşkil etmesi hedeflendi. Çalıştım ve Başardım Yoksul ve yardıma muhtaç ailelerin maddi imkânsızlıkları sebebiyle sosyal aktivite ve eğlencelere katılamayan, eğitim alanında başarılı olan çocuklarına gezi eğlence programları düzenlendi. Bizim Okulumuzda Kütüphane Var Okullardaki eğitimin kalitesini artırmak, başarıya uygun ortamlar oluşturmak, kütüphanelerin işlerliği ve kullanışlılığını geliştirmek için hazırlandı. Okuma alışkanlığını geliştirmek amaçlanıyor.

BİZE ULAŞIN