Mersinli müteahhitlerin önceliği 5000'lik plan

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı ziyaret eden Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) yöneticileri, acilen 1/5000'lik nazım imar planını beklediklerini söyledi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı ziyaret eden Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Yönetim Kurulu üyeleri, 1/5000'lik nazım imar planının büyük önem taşıdığını belirterek, ivedilikle hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Ziyarette Başkan Kocamaz'a inşaat sektörünün yerel yöneticilerden beklentilerini aktaran MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, 16 Eylül 2013 tarihinde onaylanan Mersin -Adana Planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının aksaklıklarının giderilerek yenilenmesini istediklerini kaydetti.

PLANLAR ÇELİŞMEMELİ

Ekinci ayrıca, Mersin için geç kalmış 1/5000'lik nazım imar planlarının ivedilikle hayata geçirilmesinin kent ekonomisinin büyümesi açısından da büyük bir önem taşıdığını kaydetti. Bu süreçte oluşturulacak komisyonda, MERYAP olarak bilgi birikimleri ve fikirleriyle etkin rol almayı arzu ettiklerini dile getiren Ekinci, belediyelerden öncelikli beklentinin; birbirleriyle çelişen planlar yapmamaları olduğunu söyledi.

DURUM TESPİT EDİLMELİ

Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm ili kapsayan durum tespiti yapılmalı. Kısa, orta ve uzun vadeli plan ve programlar yapılmalı. İmar planları kentin talepleri doğrultusunda acilen yapılmalı, onaylanmayanların onay süreçleri hızlandırılmalı. Alanların imara açılmadan önce tüm altyapı çalışmaları tamamlanmış olmalı." Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, kentin önünü tıkayan her türlü problemi sivil toplum örgütleri ile birlikte istişare yaparak aşacaklarını vurguladı.
BİZE ULAŞIN