Paralel yapı sağlığa el attı

Adana bazı Gülen Örgütü mensubu hekim ve görevlilerin, 2012'de yine aynı örgüte bağlı firmalardan fahiş fiyatlarla malzeme alımı yaptığı iddia ediliyor

Adana Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'nde 2012'de görev yapan bazı hekim ve idari memurların, kendileri gibi Gülen Örgütü'ne bağlı olduğu öne sürülen şirketlerden, piyasadaki fiyatların 5 katına varan bedellerle ürün ve hizmet alımı yaptığı öne sürülüyor. SABAH Güney'e bilgi veren kaynakların aktardığına göre, sadece 2012'nin ilk 3 ayında, 200- 250 bin liraya yapılabilecek alımlar 700 bin liraya, 5 firmadan yapıldı. Piyasanın çok üzerinde fiyatlarla alım yapılan yerler arasında bir de meslek lisesi var. Ortaya çıkan rantın örgüte aktarıldığını öne sürülüyor.

3 KATI FİYATA KAĞIT ALINMIŞ
İsminin açıklanmasını istemeyen kaynakların verdiği bilgilere göre, 2012'nin Kasım ayında idari görevden ayrılan ya da başka kurumlara tayinleri çıkan, Fethullah Gülen Örgütü mensubu oldukları bilinen hekimler F.Y. ve M.İ. ile idari görevliler B.N. ve Z.Ö. imzasıyla gerçekleşen alımlarda usulsüzlükler ve yolsuzluklar yapıldı. Bunlardan en dikkat çekici olan alım, 2012'nin Şubat ayında Adana Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nden yapılan oldu. Acil servis personelinden yazılı bir talep gelmediği halde, okuldan 150 bin adet hasta takip kartı alındı ve tanesi 0,50 liradan KDV hariç toplam 75 bin lira ödeme yapıldı. Aynı kartı yeni yönetim, geçtiğimiz aylarda başka bir yerden 0,18 liradan aldı. Üstelik aynı kalınlık ve ağırlıktaki kağıt kullanıldı.

POLİS ADAYINA 'SAĞLAM' RAPORU

Usulsüzlük ve yolsuzluklarda adı geçen hekimlerin, uzun süre polis okullarına öğrenci alımında sağlık muayenesi yapan kurulda görev yaptığı ve örgüt mensubu adaylara 'sağlam' raporu verdikleri de iddia ediliyor. Hekimleri tanıyan bir görevli, "Göğüs kafesinde ağır bir sorun olan polis adayına bile sağlam raporu verdiklerini ve mesleğe girmesini sağladıklarını gözümle gördüm" diyor.

HEP AYNI FİRMALAR
Bir başka dikkat çekici konu ise yine 2012'nin ilk 3 ayında 20'nin üstünde yapım ve ürün alımı işleminin sadece, örgüte bağlı olduğu öne sürülen 5 firmadan yapılmasıydı. Bu işlemlerle ilgili olarak başka hiçbir firmanın teklif vermediği görülürken, toplam yaklaşık 250 bin lira ödendiği anlaşıldı. Aynı ürünlerin fiyatlarında da problem olduğu görüldü. Her biri için, döviz fiyatları yükselmeden önce 4 bin lira ödenen buzdolaplarının, dövizdeki artışa rağmen bugün yaklaşık 2 bin 400 liraya alınabildiği belirlendi. Sensörlü muslukların da 500 liraya alındığı ancak aynı ürünün 100 liraya bulunabildiği anlaşıldı. Ödemelerle ilgili belgelere göre, piyasada 100 liraya satılan bir toner için de 500 lira ödendi. Hastane yönetimi bir adet ciltli defleri bile KDV hariç 80 liraya aldı.

BİZE ULAŞIN