Un ve unlu mamullerde Türkiye dünya lideri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan, 2,2 milyon ton buğday unu ihraç edildiğini söyledi

Un ve unlu mamullerde Türkiye dünya lideri
Türkiye'nin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatını değerlendiren Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan; ülkenin tarımsal ürünler başta olmak üzere birçok alanda yaptığı ihracatını üst noktalara taşıdığına dikkat çekti. Arslan, "Türkiye 2,2 milyon ton buğday unu ihracatıyla, un ve unlu mamul ihracatında dünya lideri konumundadır" dedi.

STRATEJİK HEDEFLER

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2023 hedefleri doğrultusunda hazırladığı Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü Raporu'na göre, sektörün dünya ticareti içindeki payının 2023 yılında 750 milyar dolara ulaşacağını dile getiren Arslan, stratejik hedeflerin öneminden söz etti. TİM'in hedefinin Türkiye'nin küresel pazardaki payını yüzde 0,75'ten yüzde 1,8'e çıkarmak olduğunu ifade eden Arslan, "Üretim kapasitesi ve verimliliğini artırmak, üretim ve kalitede sürekliliği sağlamak, uluslararası fiyat ve koşullarda ham madde temini sağlamak gibi hususlar, gerçekleştirilmesi gereken stratejik hedefler arasında yer almaktadır" diye konuştu.

ÇOK BUĞDAY

Buğday ununun, 2013 yılında hububat sektörü ürünlerinin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 67,2'sini oluşturduğuna dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti: "Türkiye un ve unlu mamullerin ihracatında, 2005, 2006 ve 2007 yıllarında değer ve miktar bazında dünyada 1'nci sırada yer aldı. Bu durum 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında da değişmedi. Ülkemiz 2013 yılında da hem değer hem de miktar bakımından 1'nci sıradaki yerini korudu. Halen, 2,2 milyon ton buğday unu ihracatıyla dünya ihracatının yüzde 17'sine sahibiz."
BİZE ULAŞIN