Dolmuşçu esnafını ceza uslandırmıyor

Mersin'de dolmuş ve minibüslerin neden olduğu terör, cezalara da yansıdı. Geçtiğimiz yıl 11 ayda toplu taşıma araçlarına 6 bin 894 kez ceza kesildi

Dolmuşçu esnafını ceza uslandırmıyor
Mersin'de Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı'nı kullanan minibüs ve özel halk otobüsleri vatandaşları canından bezdirdi. Duraklar dışında neredeyse her noktada yolcu indirip bindiren dolmuş ve özel halk otobüsleri, trafik kurallarını alt üst ediyor. Trafik ekipleri, yasaları hiçe sayan sürücülere geçtiğimiz yıl 6 bin 894 kez ceza uyguladı ancak bunun etkili olmadığı öne sürüldü. Ayrıca yapılan genel denetimlerde bu araçlardan çıkan sopa, demir çubuk, bıçak, kama gibi aletler, "Bunlar yolcu mu taşıyor, yoksa savaşa mı gidiyor" sorusunu gündeme getirdi.

YOLCU KAVGASI

Kendilerine verilen zamanda durağa girmek zorunda olan dolmuşçu esnafı yollarda adeta 'terör' estiriyor. Yolculardan alacakları 1.75 TL ücret için birbirleriyle yarışan, duraklara 'önce ben gireyim' çabasına giren sürücüler zaman zaman trafiği içinden çıkılmaz hale getiriyor. Sinirlerin gerildiği, sık sık kavgaların yaşandığı Mersin yollarında dolmuş ve özel hal otobüsü terörünü sona erdirecek uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi isteniyor.

CEZA CAYDIRICI OLMADI

Ekiplerin kestiği cezaların caydırıcı olmadığı görüşünde birleşen vatandaşlar, "Elbette içlerinde kurallara uyan, son derece saygılı biçimde aracını kullananlar var. Ancak büyük çoğunluğu birbirlerine kin besleyen insanlar gibi hareket ediyor. Oda yetkilileri bu duruma daha duyarlı davransın. Kuralları hiçe sayan sürücülerin dolmuş hatlarında çalışması engellensin. Araçlarında sopa, döner bıçağı, demir çubuk, sallama bulunan sürücülere kesinlikle çalışma hakkı tanınmasın" diyor.

VATANDAŞ NE DİYOR

Kutlay Akoğlu (22), sürücülerin yolun tek sahibi kendileriymiş gibi hareket ettiğini söyleyerek, "Bunun tam adı dolmuş terörü. Kendilerinden başkasına yaşam hakkı tanımıyorlar" dedi.

Bulvar üzerinde evleri bulunanların korna sesinden duramadıklarını belirten İlker Kocaman, "Gecenin bir yarısı uzun uzun çalan korna sesi ile yatağımızdan fırlıyoruz. Uyarılar bir işe yaramıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN