Tıp ve hukuk isteyenlere HKÜ'den önemli uyarı

Tıp ve hukuk isteyenlere HKÜ'den önemli uyarı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi uzmanları, YGS ve LYS'de puan türü ve testlerin ağırlıklarında değişiklik olduğunu belirtti

  • Güney
  • Cumartesi 18.01.2015
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) uzmanlarının, üniversite sınavlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ve barajı geçenlerin katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girecek olan gençlerin bu yıl dikkat etmeleri gereken nokta, programlarda yapılan "puan türü" değişiklikleri ve testlerin değişen ağırlıkları olacak. YÖK'ün son düzenlemesi ise bu yıl ilk kez yapılacak uygulama ile Tıp ve Hukuk Fakültelerinde taban puan uygulaması olacak.

3 YENİ DÜZENLEME

YÖK, 2 milyon adayın katılacağı üniversite sınavında adaylara tercihleri için 3 yeni düzenleme getirdi. En önemlisi "tıp ve hukuk fakülteleri" için taban puan uygulamasına geçileceği oldu. Bu değişiklikler, başta hukuk olmak üzere Türkçe-Matematik (TM) puan türleri ile tercih yapacak gençleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü hukuk fakültelerine bu yıldan itibaren TM-2 ile değil, TM-3 ile öğrenci alınacak, edebiyat soruları bu puanın oluşmasında daha fazla etki yapacak.

AĞIRLIKLAR NE OLDU?

HKÜ uzmanlarının verdiği bilgiye göre ÖSYM hukuk puan türünü TM-2'den TM-3'e değiştirdi. Bunun anlamı YGS'de Türkçe'nin ve Sosyal Bilimler'in ağırlığının çıkması, Temel Matematik'in ağırlığının ise düşmesi demek. Fen Bilimleri'nin YGS ağırlığı ise değişmedi. LYS'de ise durum biraz daha karmaşık. Matematik testinin ağırlığı yüzde 22'den yüzde 18'e düştü. Geometri testinin ağırlığı geçen yıl TM-2 puanı için yüzde 8 iken, bu yıl Hukuk puan türünün TM-3'e geçmesi ve ağırlıkların değişmesiyle birlikte Geometri'nin önemi yüzde 5'e düştü.
BİZE ULAŞIN