Doğa için kapı kapı geziyorlar

Doğa için kapı kapı geziyorlar

  • Güney
  • Salı 21.01.2015
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), atık yağların doğaya verdiği zararları önleyen, atık yağ toplama projelerine destek veriyor. Üniversite öğrencileri bu kapsamda kapı kapı gezerek yağların doğaya atılmaması için bilgi vererek bilinçlendiriyor. HKÜ bu projeye destek vererek, atık yağların çevreye verdiği zararlardan olan; kanalizasyon sistemlerinin tıkanması, yeraltı sularının kirlenmesi ve atık yağların arıtma tesisi maliyetlerini artırması gibi çeşitli zararlı faktörlerin oluşumunu engelliyor.

YILDA 250 BİN TON

Türkiye'de yıllık yaklaşık 450 bin ton madeni yağ piyasaya sürüldüğü ve bu yağların yaklaşık 250 bin tonunun atık yağa dönüştüğünü belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, etkili bir atık yağ toplama sisteminin oluşturulabilmesi ve toplama miktarlarının artırılabilmesi için, belirlenen şartları yerine getirecek olan çevre lisanslı atık yağ geri kazanım tesislerini artırmayı planlıyor.

SUYU KİRLETİYOR

Lavaboya dökülen atık yağların suyu kirlettiğine dikkat çekilerek başlatılan projede, HKÜ öğrencileri ev ev dolaşarak projenin anlam ve önemini anlatarak atık yağ toplanmasını yaygınlaştırmayı planlıyor. Apartmanlarda apartman görevlileri ile de görüşüp onlardan da destek alan HKÜ öğrencileri, tüm hanelerde projenin yaygınlaşması için yoğun bir çaba sarf ediyor.
BİZE ULAŞIN